Neuspjelo lansirana ruska sonda pada danas na Zemlju
- Objavljeno u Svemir
Nakon lansiranja sonde Phobos-Grunt u studenom prošle godine i kvara zbog kojeg nije uspjela napustiti orbitu Zemlje, te nemogućnosti da ostane u stabilnoj orbiti, ruska letjelica bi tijekom današnjeg dana trebala pljusnuti u Indijski ocean.
Ova letjelica od 14 tona na sebi još uvijek ima tankove s 11 tona otrovnog goriva Dimetilhidrazina i Dinitrogen Tetroksida, no mogućnost za ozbiljnije zagađenje atmosfere i tla, ili trovanje pučanstva je vrlo mala, barem sudeći prema mišljenju Igora Lissova, nezavisnog ruskog svemirskog stručnjaka."Realna činjenica je da će svo gorivo izgorjeti i ispariti tijekom ulaska u atmosferu, znači nema razloga panici", tvrdi Lissov.
No Lissov navodi kako predviđeni pad ostataka letjelice koji neće izgorjeti u atmosferi, može varirati zbog konstantnih promjena ugornjoj zemljinoj atmosferi i solarnih aktivnosti, tako da pad na područje Indijskog oceana može doći u pitanje.
S druge strane, statistički gledano, obzirom da se nikada nije desilo da je ostatak neke svemirske letjelice prouzročio štetu ili stradanje ljudi, vjerojatnost da se to desi sada je gotovo zanemariva.
Najveća šteta koju će prouzročiti pad Phobos-Grunt sonde je činjenica da se radi o najskupljem svemirskom projektu Rusije od vremena Sovjetskog saveza, odnosno gubitku od 170 milijuna dolara koliko je njezino lansiranje koštalo.
Za sada još nisu proglašeni krivci za neuspjeh misije, ali ruska javnost "traži glave" svih odgovornih, s čime su se složili Medvjedjev i Putin, izvršivši veliki pritisak na rusku svemirsku agenciju Roscosmos s ciljem kažnjavanja svih koji su svojim nemarom doprinijeli ovom svemirskom promašaju.
Zanimljivo je kako je tvrtka Lavochkin, koja je izradila sondu, već imala dva neuspjela lansiranja marsovih sondi 1988., a njihova letjelica Mars-96 koja se srušila na područje granice između Čilea i Bolivije, na sebi je imala 200 grama plutonija, što je tada prilično uznemirilo lokalno stanovništvo.
UPDATE: Dijelovi sonde su pali u Tihi ocean, 1.250 kilometara od otoka Wellington, 15.1.2012. u 21.45 sati po moskovskom vremenu, javila je agencija RIA.