Otkrivena tajna vampirske zvijezde

  • Objavljeno u Svemir
image

"Obzirom na to da sada možemo kombinirati svjetlost četiri vrlo velika teleskopa, u mogućnosti smo stvoriti slike poprilično oštre rezolucije puno brže nego prije," kaže Nicolas Blind, francuski astronom i znanstvenik. "Snimke su sada tako oštre i precizne; ne samo da možemo vidjeti zvijezde kako kruže jedna drugoj oko orbita, već možemo i izmjeriti dimenzije one veće oko koje kruži manja".

Astronomi su promatrali neobičan sustav kojeg su nazvali SS Leporis, (lociran unutar zviježđa Lepus - zviježđe zeca), unutar kojeg se nalaze dvije zvijezde koje kruže jedna oko druge, a jedan krug traje 260 dana.

Udaljenost dviju zvijezda je tek nešto veća no što su udaljeni Sunce i Zemlja, a ona veća se proteže čak na jednu četvrtinu te udaljenosti, što otprilike odgovara orbiti Merkura. No upravo zbog takve blizine dviju zvijezda ona manja toplija je spalila čak polovinu mase veće zvijezde.

"Do sada smo znali da je takvo orbitiranje neobična i rijetka pojava, ali sada znamo i da se materija u svim svojim agregatnim stanjima i međudjelovanjima prenosi s jedne zvijezde na drugu", ističe Henry Boffin, jedan od sudionika u istraživanju. "Ono što smo zapravo saznali je to da se masa prenosi znatno drukčije no u dosadašnjim modelima koji bi objašnjavali takav proces.Ugriz vampirske zvijezde je isprva neznatan, dio je prirodnog procesa, te time vrlo suptilan, no s vremenom poprima devastirajuće razmjere po tijelo planeta ili zvijezde žrtve."

Nova promatranja su pomoću vrlo napredne tehnologije dovoljno oštra, te mogu pokazati da je prethodno gigantska zvijezda mnogo manja no što je bila kada je prošli put promatrana, stoga je teško objasniti kako se crveni div odjednom doslovno prepolovio i postao tek neznatno veći od orbitirajuće zvijezde.

Ovakva istraživanja i promatranja najbolje pokazuju izvanredne mogućnosti novih velikih teleskopa interferometara.

Izvor: znano.st

Podijeli