Zrakoplov za istraživanje Titana

  • Objavljeno u Svemir
image

Jason Barnes, znanstvenik Sveučilišta u Idahou i njegovih tridesetak kolega, izradili su koncept letjelice koja bi se trebala koristiti za istraživanje Titana, misterioznog mjeseca Saturna.

Zrakoplov podsjeća pomalo na Predator dronove koji se koriste za nadzor i raketiranje talibana u Afganistanu, težine je 120 kilograma, a cijena njegove izrade će iznositi 715 milijuna dolara.

Obzirom na tanku atmosferu Titana, zrakoplov će zapravo jedriti, pa mu nisu potrebni motori s velikom potrošnjom energije kako bi mogao ostati dugo vremena u zraku, a nakon što mu ponestane struje, umjetna inteligencija bi mu trebala omogućiti meko prizemljenje na neku od Titanovih dina.

Namjena ove letjelice pod nazivom Aviatr je snimanje terena Titana u visokoj razlučivosti, uključujući 3D video mapiranje, koje bi omogućilo izradu preciznih karti ovog zagonetnog mjeseca.

"Obzirom da je Titan prekriven gustim oblacima, jedini način da vidimo njegovu površinu je da letjelicom težom od zraka zaronimo ispod njih", navodi Jason Barnes.

U 715 milijuna dolara koliko bi koštala izrada ovog projekta, uključena je letjelica, raketa koja bi je ponijela u Svemir, te sonda koja bi se nakon ulaska u atmosferu odvojila i istraživala tlo. 

NASA Barnesovoj ekipi još nije dala zeleno svjetlo za trošenje svojeg opako skresanog budžeta, jer se još razmatra i projekt balona za istraživanje Titana, koji bi bio manje efikasan i upravljiv, ali bi potrošio još manje novaca.

Upravo zbog većeg dometa i bolje upravljivosti, Barnes se nada kako će Aviatr u drugom krugu NASA-inog preraspoređivanja budžeta biti izabran kao projekt za istraživanje Titana.

MOŽDA NISTE ZNALI - Atmosfera Titana

Titan je jedini planetni satelit u Sunčevu sustavu koji posjeduje značajniju atmosferu. Atmosfera na površini stvara tlak od čak 1.5 bara, 50% više nego na Zemlji (na razini mora). Atmosfera je po sastavu većim dijelom molekularni dušik (94%), uz argon (6%) i nešto metana. Može se naći voda, te neki organski spojevi u tragovima (cijanovodik, ugljik dioksid).Cijanovodik je izrazito bitan jer je nužan za stvaranje aminokiselina, osnove života na Zemlji. Smatra se da su ovi uvjeti slični uvjetima kakvi su vladali na Zemlji u vrijeme stvaranja života, prije nego je život u Zemljinu atmosferu počeo unositi kisik.

Podijeli