Znanstvenici uzgajaju protein krvi u riži

image

Albumin je najzastupljeniji protein krvne plazme, čini oko 40-60% proteina u njoj. Albumin se stvara u jetri, a ima ulogu u transportu raznih tvari putem krvne plazme.

Bilirubin, razni hormoni (npr. tiroksin, tironin), spolni hormoni, masne kiseline, ioni (npr. kalcij), razni lijekovi (sulfonamidi, salicilati), transportiraju se putem albumina.

Albumin je važan za oporavak od šoka, pri liječenju opeklina, kao i kod oštećenja jetre, pa bismo mogli reći kako spada među najvažnije ljudske proteine.

U današnje vrijeme, kada vrlo često dolazi do nestašica krvi donora, koja je do sada predstavljala jedini izvor albumima, znanstvenici sve više rade na pokušajima proizvodnje albumina genetskim inženjeringom na biljkama, no do sada te metode nisu bile dovoljno efikasne, niti financijski isplative.

Kineski znanstvenici Sveučilišta Wuhan, razvili su sustav uzgoja genetski modificiranog sjemena, koje omogućuje uzgoj riže s visokim postotkom ljudskog krvnog proteina albumina.

Prema riječima Daichang Yanga, biotehnologa Wuhana, voditelja ovog istraživanja, protein dobiven iz modificirane riže pokazuje punu funkcionalnost onog koji se nalazi u ljudskoj krvnoj plazmi. "Ne samo da su kemijski i fizički identični, već su se pokazali vrlo sličnim pri medicinskim tretmanima", navodi Yang.. "Kod štakora s bolesnom jetrom, obje vrste proteina jednako uspješno su se pokazale pri tretmanu simptoma ciroze. Pored toga, štakori koji su dobili protein iz riže, nisu pokazivali nikakve jače imune reakcije od onih koji su dobivali protein iz ljudske krvi".

Yang je već predao zahtjev za testiranje proteina iz riže na ljudima, američkoj administraciji za hranu i lijekove (FDA), te vjeruje kako će u fazu kliničkog ispitivanja ući tijekom sljedeće dvije godine.

Podijeli