Ruđerovac na naslovnici svjetskog znanstvenog časopisa

image

U znanstvenom radu tima Dr. Roberta Vianella pod dugačkim nazivom "Irreversible Inhibition of Monoamine Oxidase B by Antiparkinsonian Medicines Rasagiline and Selegiline: A Computational Study", prikazani su rezultati računalnog modeliranja sedam mogućih mehanizama inhibicije enzima monoamin oksidaze B (MAO B) pomoću acetilenskih inhibitora.

Dr. Robert Vianello

MAO B je enzim, koji je u organizmu zadužen za razgradnju monoamina, posebice molekula neurotransmitera poput dopamina. Izraziti nedostatak dopamina u dijelu mozga, koji je zadužen za kontrolu voljno koordiniranih pokreta i početka neke motoričke radnje, uzrokuje Parkinsonovu bolest, treći najučestaliji neurološki poremećaj u čovjeka.

Stoga je inhibicija rada ovog enzima primarno farmakološko oružje u ublažavanju simptoma ovog poremećaja. Danas u svijetu od ove bolesti boluje oko 2 milijuna ljudi, a pretpostavlja se da bi se taj broj mogao udvostručiti do 2040. godine.

U navedenom radu po prvi puta je u literaturi razjašnjen točan mehanizam inhibicije MAO B enzima acetilenskim inhibitorima, što je ključan preduvjet za dizajn novih i poboljšanih antiparkinsonika, što će doprinijeti izlječenju ove bolesti.

“ razjašnjenje mehanizma inhibicije MAO B enzima acetilenskim inhibitorima, preduvjet je za razvoj lijekova koji će doprinijeti izlječenju Parkinsonove bolesti ”

Do sada su se u liječenju oboljelih koristili acetilenski inhibitori poput rasagilina i selegilina, iako je njihova primjena povezana s nizom neželjenih učinaka.

Važno je spomenuti da je procjenjena vrijednost tržišta lijekova protiv Parkinsonove bolesti tijekom 2009. godine iznosila više od 4 milijarde američkih dolara. Stoga su rezultati ovih istraživanja podjednako interesantni za akademsku i industrijsku zajednicu.

Rad je nastao u grupi dr. Janeza Mavrija na Kemijskom institutu u Ljubljani, gdje dr. Vianello boravi kao gostujući znanstvenik u sklopu svoje FP7 Marie Curie individualne stipendije za usavršavanje, te u suradnji s kolegama s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani.

Dr. Vianello dobitnik je ove prestižne i izuzetno kompetitivne stipendije na natječaju Europske komisije za 2009. godinu i to kao prvi i jedini Ruđerovac do sada.

Detalje objavljenog rada dr. Vianella možete pronaći na ovom linku.

Podijeli