Nova tehnika za proučavanje utjecaja zračenja mobitela
- Objavljeno u ZDRAVLJE
Još od prvih dana kada su mobiteli počeli ulaziti u naše živote, mnogi su se počeli brinuti da bi zračenje koje izazivaju njihove antene moglo utjecati na neželjene zdravstvene posljedice, uključujući rizik od nastanka raka mozga.
Mada za to nikada nije bilo dokaza, znanstvenici se najčešće nisu željeli potpuno ograditi od toga da mogućnost neželjenog utjecaja na zdravlje doista (ne) postoji. Najviše što su mogli reći je da postoji mogućnost da bi zračenje iz mobitela koje često držimo prislonjene na glavu moglo utjecati na razvoj zloćudne bolesti mozga, no većina je govorila kako je ta mogućnost gotovo zanemariva.
Osnovni argument za to im je govorila činjenica da za razliku od rendgenskih zraka i drugih oblika visokoenergetskih zračenja, niske razine radio valova nemaju snagu za penetriranje u stanice i razaranje dijelova DNA.
Da bi radio frekvencije iz mobilnih telefona mogle izazvati genetske mutacije u tkivu mozga, tkivo bi moralo apsorbirati veliku količinu zračenja, a znanstvenici nisu mogli ni potvrditi ni demantirati da je to moguće, čak ni u slučaju ljudi koji čitave dane provode s mobitelom na uhu.
Kako bi se jednom zauvijek mogao dobiti odgovor na to pitanje, znanstvenici bi trebali biti u mogućnosti točno izmjeriti koliku količinu zračenja mozak apsorbira.
Radio frekvencije se transferiraju u toplinu kada ih apsorbira tkivo mozga, a ti toplinski otisci mogu biti detektirani magnetskom rezonancom.
Nažalost, zbog intenziteta magnetskih polja, nije moguće staviti nekoga u MRI s mobitelom punim metala i mjeriti koliko mu se mozak zagrijava.
Stoga su znanstvenici do sada koristili električne sonde za emitiranje energije u modelima mozga, te potom mjerili toplinske otiske, no te simulacije nisu ni izbliza bile točne kao "prava stvar" da bi se mogli dobiti egzaktni zaključci.
Grupa znanstvenika iz New Yorka i New Yerseya sada je dizajnirala antenu koja emitira radio frekvencije na isti način kao mobiteli, no ne uključuje nikakve metalne dijelove kakvi se nalaze u mobitelima. Tu antenu su postavili u blizinu mozga krave u MRI-u i pratili vruće točke u mozgu.
U budućnosti će im taj antenski sustav omogućiti stvaranje realistične 3D mape zračenja mobitela u ljudskom mozgu, što će biti značajan korak u otkrivanju toga kojoj količini energije je izložen mozak tijekom određenog vremena, te mogu li te male doze predstavljati pravu prijetnju po zdravlje.
Nadamo se kako ćemo čim prije saznati rezultate studije koju će provesti, a ukoliko vas ovo jako brine, možete se poslužiti handsfree kompletom odnosno slušalicama s mikrofonom koje ste vjerojatno dobili u kompletu vašeg uređaja, pa se ne morate bojati da će vam mobitel spržiti mozak jer ga previše držite prislonjenog na glavu. Barem dok nam jednom zauvijek ovo ne razjasne.
Izvor: Popular Science