Nanouređaj lovi stanice raka

  • Objavljeno u ZDRAVLJE
image

Znanstvenici iz RIKEN Advanced Science Instituta u Japanu i Sveučilišta u Kaliforniji, u Los Angelesu izradili su nov nanouređaj koji izgleda kao čičak te hvata i otpušta tumorske stanice koje su se otkinule od primarnih tumora i kruže krvotokom

Ova nova nanotehnologija se može koristiti za dijagnozu raka i dati uvid u mehanizme širenja raka po cijelome tijelu. Uređaj pruža zgodnu i neinvazivnu alternativu biopsiji, trenutnoj metodi za dijagnozu metastatskog raka. To bi moglo omogućiti liječnicima da otkriju tumorske stanice koje cirkuliraju kod pacijenata oboljelih od raka krvi i prije nego što naknadno koloniziraju tumore u drugim organima. Uređaj također omogućuje istraživačima da održe tumorske stanice živima i naknadno ih prouče. 

Uređaj je razvio tim na čelu s Hsiao-Hua Yuom iz RIKEN Advanced Science Instituta u Japanu i Hsian-Rong Tsengom iz Odjela za molekularnu i medicinsku farmakologiju sa Sveučilišta u Kaliforniji, u Los Angelesu. Istraživanje je objavljeno u časopisu Advanced Materials

Slični uređaji postoje, ali ova tehnologija je jedinstvena po tome što je sposobna za hvatanje tumorskih stanica s velikom učinkovitošću i otpuštanjem istih zadržavajući visoku održivost tih stanica. Krv se pušta kroz uređaj kao filter koji sadrži molekulu sposobnu za držanje tumorskih stanica poput čička te ih učinkovito odvaja u rasponu od 40% do 70%. Stanice raka su zadržane sitnim polimerskim četkama unutar uređaja koje su osjetljive na temperaturu. Na 37°C te polimerske četke drže tumorske stanice, ali kad se ohlade do 4°C, one ih otpuštaju što omogućuje znanstvenicima da ispitaju stanice. 

"Do sada, većina uređaja je dokazala sposobnost hvatanja cirkulirajućih stanica. Međutim, jednako je važno i otpuštanje tih uhvaćenih stanica jer ih se tada može očuvati i proučavati kako bi se dobio uvid u njih. To je velika razlika u usporedbi s našim uređajem." objašnjava Hsiao-hua Yu, vođa tima koji je razvio tehniku pokrivanja uređaja polimerskim četkama. 

Izvor: Znano.st

Podijeli