Invalidska kolica upravljaju se mislima
- Objavljeno u ZDRAVLJE
Na nedavno održanoj demonstraciji u švicarskom veleposlanstvu u Washingtonu, demonstrator Michele Tavella, doktorant u Federalnoj politehničkoj školi u Luzani u Švicarskoj (EPFL) mislima je upravljao malim robotskim vozilom dok je istovremeno držao predavanje i razgovarao s ljudima. Ova demonstracija bila je u sklopu predstavljanja projekta EPFL-a u svrhu omogućavanja kvadroplegičarima i drugim osobama s velikim invaliditetom upravljanje invalidskim kolicima mislima, što funkcionira po tom sistemu da zamišljaju kako pokreću lijevu ili desnu ruku.
Prema riječima vođe projekta, profesora Jose Del R. Millana ovaj sistem bi mogao u roku od deset godina omogućiti veliku pomoć ljudima koji su potpuno izgubili kontrolu nad svojim udovima. Milijarde neurona u našem mozgu neprestano šalju slabe električne impulse ka mišićima, omogućavajući nam hodanje, rukovanje predmetima i činjenje raznih pokreta. Od mozga impulsi putuju moždinom kralježnice do mišića, no ako se ta veza zbog povrede ili bolesti prekine, impulsi ne stižu do mišića iako ih mozak šalje.
Znanstvenici su stoga smislili specijalnu kapu koja hvata te impulse kroz kožu i šalje ih u računalo koje pokreće motore u invalidskim kolicima. Profesor Millan kaže kako je u početku bilo veoma teško izdvojiti prave impulse iz šume signala koje su hvatale elektrode u kapi, no vremenom su razvili softver koji prepoznaje određene šeme signala i pretvara ih u komande za invalidska kolica. Praktične mogućnosti koje interface mozak-mašina nudi invalidima mogu se podijeliti u dvije kategorije, komunikaciju i kontrolu zamišljenih ili postojećih uređaja, kao što je invalidske stolica. Navodi kako je reakcija stolice vrlo brza brzo, jer se svaka komanda izvršava unutar jedne sekunde.
Jedino se bojimo kako bi ova tehnologija prije primjene u medicini mogla zaživjeti u vojnoj industriji, jer upravljanje mislima sofisticiranim projektilima i drugim oružanim sustavima već dulje vrijeme pokušavaju razviti mnogi vojni znanstveni timovi širom svijeta.
DEMONSTRACIJA UPRAVLJANJA INVALIDSKIM KOLICIMA MISLIMA
Prema riječima profesora Millana, najveći problem u ovom projektu predstavljalo im je mapiranje impulsa mozga i kreiranje softvera kojim računalo izdaje komande za izvršavanje pokreta motorima invalidskih kolica.