VIDEO: Mekani robotski prsti hvataju jaja
- Objavljeno u Znanost
Znanstvenici švicarskog sveučilišta EPFL napravili su robotske prste koji ne izgledaju nalik na bilo kakve prste, no mogu hvatati i podizati vrlo osjetljive predmete poput jaja. Njihova tajna leži u svojstvu elektroadhezije, istog fenomena koji omogućuje površini balona da se zalijepi za zid nakon što ga protrljate kroz kosu.
EPFL-ovi prsti su "listovi" s rastezljivim elektrodama koji se ponašaju poput palca i kažiprsta. Kada se spoje na struju, listovi mogu držati objekte i prilagoditi svoj oblik, no za razliku od drugih vrsta robotskih hvataljki ne moraju znati kako izgleda objekt kojeg hvataju, kao što objašnjavaju znanstvenici u ovom videu.
Pored toga, oni se mogu položiti i plošno na ravnu površinu ukoliko na primjer trebaju podići komadić papira sa stola.
EPFL objašnjava rad ovih prstiju ovako: "Elektrode listova se sastoje od 5 slojeva, unaprijed razvučenog sloja elastomera usendvičenog između dva sloja elektroda, plus dva vanjska sloja silikona različite debljine. Kada nema napona, razlika u debljini vanjskih slojeva omogućuje listovima da se razmotaju prema van, a kada se doda napon, privlačenje između dva sloja elektroda ispravlja membrane. Ispravljanje membrana iz smotanih u ravne pozicije imitira rastezanje mišića. Na vrhu listova elektrode na svakom sloju su dizajnirane za optimalni elektrostatički zahvat. Te interdigitalne elektrode koje izgledaju poput dva spojena češlja, stvaraju elektrostatičko polje koje dovodi do elektroadhezije".
Ozirom da elektroadhezija omogućuje mekanim hvataljkama podizanje 80 puta veće težine od sebe, znanstvenici vjeruju da ova tehnologija ima veliku mogućnost primjene u protetici, tvornicama hrane, pa čak i u čišćenju svemirskog smeća u orbiti Zemlje.
Izvor: EPFL