Angela Merkel uključila fuzijski reaktor

  • Objavljeno u Znanost
image

Danas 3.2.2016. u 15:20 sati njemačka kancelarka Angela Merkel, inače diplomirana fizičarka, dobila je zadaću pritisnuti crveni gumb u Institutu Max Planck, kojim je u pogon pušten prvi fuzijski reaktor Stellarator tehnologije pod nazivom Wendelstein 7-X (W7-X), o kojem smo pisaliprije nekoliko mjeseci.

Ovime je službeno započeo jedan od najvažnijih njemačkih i europskih projekata na polju fuzijske energije, a pola sata nakon kancelarkine aktivacije stigla je potvrda. Vodikova plazma je stvorena!

Širom svijeta se već desetljećima razvijaju brojni projekti koji bi nam trebali omogućiti fuzijsku energiju, koja dolazi iz elektrana koje su znatno učinkovitije, čišće i sigurnije u odnosu na postojeće fisijske nuklearke.

Na žalost, usprkos velikom napretku u istraživanjima, znanstvenici još uvijek nisu uspjeli riješiti ključni problem, a to je da se više energije iz reaktora izvuče nego što se u njega uloži. To znači da se plin iz iona i elektrona mora zagrijati na nekih 100 milijuna C kako bi postao plazma kakva se nalazi na Suncu, a potom ga trebate čuvati u magnetskom polju da ne dođe do fatalnog proboja.

Njemački znanstvenici su stoga odlučili napraviti radikalnu promjenu u dizajnu reaktora, te su se poslužili Stellarator konceptom koji je razvijen još 50-ih godina prošlog stoljeća od strane znanstvenika Lymana Spitzera, no svojevremeno je napušten u korist Tokamak dizajna.

Obzirom da su zaključili kako će zavojiti Stellarator dizajn biti znatno sigurniji u obuzdavanju plazme, njemački znanstvenici i inženjeri su sagradili Wendelstein 7-X upravo prema njemu, a nakon svih sigurnosnih provjera i današnjeg puštanja u pogon od strane kancelarke Merkel, može se reći da počinje krucijalna faza istraživanja koja bi nas mogla znatno približiti fuzijskoj energiji. 

Izvor: Max Planck Institut

Podijeli