VIDEO: Biometrijski senzori za stopala
- Objavljeno u Znanost
Sveučilište Carnegie Mellon nedavno je dobilo čak milijun i pol dolara za svoj novi Pedobiometrijski laboratorij u Pittsburghu, od strane investitora, kanadske tvrtke Autonomous ID, za koju razvijaju sustav za biometrijsku identifikaciju pomoću stopala.
Znanstvenici su ukazali da svaka osoba ima svoj individualni način hodanja, pritisak stopala na površinu, dužinu koraka i slične karakteristike, a novoosnovani lab razvija sustav koji će omogućiti da se ti i drugi uzorci (paterni) pretvore u sustav za biometrijsku identifikaciju osoba.
Laboratorij je za mjerenje karakteristika stopala proizveo posebne biometrijske cipele s ulošcima opremljenim raznim senzorima, koji podatke šalju računalu, a ono ih potom oblikuje u jedinstveni osobni "otisak stopala".
Pomoću tih uložaka, sustav je u stanju savršeno razlikovati osobe koje ih nose, odnosno prepoznavati otisak i korak stopala istih osoba. Ako se uzorak stopala ne razlikuje od onog kome je dozvoljen pristup u neko područje, sustav će mu omogućiti otvaranje vrata i dalje napredovanje, dok se u suprotnom slučaju oglašava alarm.
Todd Gray, predsjednik tvrtke Autonomous ID, kaže kako će "nakon vašeg trećeg koraka, sustav znati tko ste, odnosno tko niste. Pored toga, ako ja obučem vaše biometrijske cipele, sustav će odmah prepoznati da to niste vi".
Znanstvenici ovaj sustav biometrijske identifikacije favoriziraju i stoga što nije invazivan, poput recimo skeniranja šarenice, te navode kako je pokazao točnost u više od 99 posto slučajeva.