Prozirna ćelija za kolektore u prozorima

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici Sveučilišta UCLA razvijaju novu vrstu prozirnih fotonaponskih ćelija, koje pokazuju znatno bolje karakteristike od sličnih rješenja drugih znanstvenih timova, te se ističu još većom prozirnošću, koja bi im mogla omogućiti ugrađivanje u prozorska stakla, ali i na vjetrobrane naših automobila.

Nova ćelija je napravljena od polimera, a u stanju je konvertirati infracrveno svjetlo u električnu struju.

Trenutni prototipi omogućuju proizvodnju električne energije uz transparentnost ćelije od 66 posto, što znači da vam pogled kroz prozorsko staklo na kojem bi se nalazila neće biti kristalno čist, ali ćete kroz njega moći vidjeti bolje nego kroz prozore koji nisu oprani par tjedana.

U studiji objavljenoj u publikaciji ACS Nano, navodi se također i mogućnost primjene ove tehnologije pri gradnji fotonaponskih ili integriranih fotonaposkih punjača u mobilnu elektroniku, što znači da ćete osim prozora u ulozi solarnih ploča, dobiti solarne punjače mobitela koji će energiju skupljati uz pomoć samog ekrana.

Znanstvenici navode kako je ova tehnologija još uvijek u ranoj fazi, tako da ne trebamo očekivati njezinu širu primjenu u tako skoro vrijeme.

Podijeli