Uočena najudaljenija i najstarija zvijezda do sada

  • Objavljeno u Znanost
image

Astronomi su u proteklim godinama bili jako uspješni u otkrivanju najudaljenijih galaksija u svemiru, a sada su izgleda otkrili i najudaljeniju zvijezdu koja je do sada viđena "očima" svemirskog teleskopa Hubble.

Ovo otkriće koje je objavljeno na stranici NASA Hubblesite još nije potvrđeno, no ako se potvrdi, zvijezda će lako srušiti prethodni rekord. Najudaljenija zvijezda do sada bila je MACS J1149+2223 Lensed Star 1, koja je zasjala kada je svemir bio star oko 4 milijarde godina.

Novootkrivena zvijezda kojoj su dali ime Earendel (jutarnja zvijezda na staroengleskom), udaljena je od nas 12,9 milijardi svjetlosnih godina, što znači da svjetlost koju vidimo iz nje dolazi iz vremena kada je svemir bio star otprilike 900 milijuna godina. Do sada su najmanji objekti viđeni na toj udaljenosti bili zvjezdana jata.

Otkriće je postignuto korištenjem "gravitacijskih leća", odnosno oslanjanjem na gravitaciju jata galaksija kako bi se izobličilo svjetlo i povećali objekti koje bi inače bilo teško ili nemoguće otkriti. Svjetlo galaksije domaćina zvijezde je iskrivljeno u dugi luk zahvaljujući masivnom skupu galaksija WHL0137-08. Dok Earendel sjedi na rubu "kaustičnog" prostora, ili mreškanja u tkivu svemira, njegova je svjetlina povećana tisuću puta. Kako se koristi tehnika gravitacijskih leća za proučavanje najudaljenijih galaksija možete saznati u ovom videu.

Earendel je također ogromno čudovište, jer znanstvenici procjenjuju da ima masu najmanje 50 puta veću od mase Sunca i da je milijun puta svjetliji. Također se vjeruje da posjeduje relativno malo metala, jer se formirao kada nije imao pristup težim elementima koji su dolazili s novim generacijama zvijezda. Ako je napravljen samo od vodika i helija, to bi bio prvi dokaz vrlo ranih zvijezda "Populacije III".

Kao što smo rekli, objekt još nije potvrđen kao zvijezda, ali to bi moglo doći relativno brzo. Istraživači planiraju koristiti visoku infracrvenu osjetljivost svemirskog teleskopa James Webb kako bi provjerili status Earendela i detaljnije ga proučili. Webb bi također mogao pomoći u otkrivanju zvijezda koje su još udaljenije.

Podijeli