Sateliti ukazuju na nastavak povećanja CO2

  • Objavljeno u Znanost
image

Prije samo dva mjeseca Međunarodna agencija za energiju IEA, objavila je rezultate analize preliminarnih podataka o globalnim emisijama CO2 za 2015. godinu, prema kojima drugu godinu za redom nije došlo do povećanja tog plina, koji je povezan direktno s ljudskim aktivnostima. Time je ukazano da usprkos globalnom ekonomskom rastu, razine CO2 nisu povećane, za razliku od prijašnjih godina kada je rast emisija CO2 bio u neposrednoj vezi s rastom svjetskih ekonomija.

No očitanja podataka koje su prikupili ESA-in Envisat i japanski GoSat sateliti, ne idu u prilog tome, jer je ovih dana na Living Planet simpoziju u Pragu objavljeno da su razine CO2, ali i metana i dalje u porastu. Taj se rast djelomično može pripisati sezonskim fluktuacijama poput recimo veće koncentracije metana u Kini i Indiji tijekom kolovoza i rujna, jer močvare i rižina polja predstavljaju najveći izvor tog plina, a emisije su najveće kada je vruće i vlažno.

Što se tiče ugljičnog dioksida, tu također postoje sezonske fluktuacije u emisijama, kao posljedica sezonskog unošenja i otpuštanja CO2, od strane vegetacije uslijed fotosinteze, respiracije i propadanja organske tvari.

No bez obzira na sezonske fluktuacije, ukupne emisije CO2 su pokazale stabilan rast tijekom posljednjeg desetljeća, usprkos globalnim naporima da se reduciraju.

"Biljke trenutno vežu 25 posto CO2 koji stvaramo, a bez toga bi razine atmosferskog CO2 i relevantne posljedice bile znatno veće", navodi Michael Buchwitz s Instituta za fiziku okoliša na njemačkom Sveučilištu Bremen.

"Međutim, mi ne znamo kako će biljke odgovoriti na mijenjanje klime. Naše razumijevanje o zemaljskom "slivniku" ugljika je limitirano. Cilj opservacija CO2 satelitima je da se popune rupe u našim saznanjima, što bi moglo dovesti do poboljšanih klimatskih predviđanja", dodaje.

Nadolazeća Sentinel-5P misija koja je dio europskog Copernicus programa je da se nastavi prikupljanje podataka o emisijama CO2, metana i drugih kemikalija u atmosferi svakodnevnim skeniranjem čitave zemaljske kugle.

"Santinel-5P će biti jako važan za budućnost, posebice stoga što omogućuje opservacije metana u visokoj razlučivosti, što će donijeti potencijal za detektiranje i mjerenje hot-spotova emisija poput naftnih i plinskih polja", kaže njemački znanstvenik.

Inače, u svijetu su se ovih dana čule i neke jako mračne prognoze dijela znanstvenika koji kažu da ukoliko tijekom ove godine razine CO2 neće početi padati, ljudi više neće moći učiniti ništa u sprječavanju daljeg rasta, pa će taj staklenički plin biti glavni uzrok našeg nestanka s planeta jednog dana. 

Izvor: ESA

Podijeli