Makromolekula koja može ubijati sve viruse
- Objavljeno u Znanost
Borba protiv virusa poput Ebole, Zike, pa čak i gripe, vrlo je zahtjevna zadaća za današnju medicinu. Virusi se međusobno razlikuju, a čak i isti sojevi mogu mutirati i mijenjati se, pa nam upravo stoga liječnici svake godine nude drugo cjepivo.
Znanstvenici IBM-a i Instituta za bioinženjeringa i nanotehnologiju iz Singapura, otkrili su što je zajedničko svim virusima, pa su korištenjem tog saznanja razvili makromolekulu koja ima potenicjal za tretiranje višestrukih virusa i sprječavanje da nas zaraze.
Za potrebe ovog istraživanja, znanstvenici su ignorirali RNK i DNK virusa, jer se oni razlikuju od virusa do virusa i također mutiraju, pa ih je vrlo teško targetirati.
Umjesto toga, znanstvenici su se fokusirali na glikoproteine, složene bjelančevine koje uz proteinsku komponentu sadrže i oligosaharidne lance (glikane), a nalaze se s vanjske strane svih virusa i spajaju na stanice u tijelu, što omogućuje virusima da odrade prljavi posao, inficiraju stanice i učine da se razbolimo.
Oni su stoga kreirali makromolekulu koja je u osnovi velika molekula kreirana od manjih podjedinica, a u njoj se nalaze ključni čimbenici koji su krucijalni za borbu protiv virusa. Ta je molekula napravljena od polimera koji su otkrili još prije nekoliko godina te ga nazivaju Ninja polimer.
Kao prvo, molekula je u stanju privlačiti viruse ka sebi korištenjem elektrostatičkih naboja. Kada se virus približi, makromolekula se spoji na njega i onemogućuje da se spaja na zdrave stanice, Nakon toga neutralizira razine kiselosti virusa, što ga znatno onemogućuje u repliciranju.
Kao alternativni način borbe, makromolekula sadrži i manozu, odnosno monomerni šećer iz serije aldoheksoznih ugljikohidrata, koji se spaja na zdrave imune stanice i tjera ih da se približe virusu kako bi se viralna infekcija još lakše onemogućila.
Znanstvenici su ovaj tretman testirali u laboratoriju na nekoliko virusa, uključujući Ebolu i tropsku groznicu, te su otkrili da molekula doista čini ono što su se nadali, pa se spaja na glikoproteine površina virusa i reducira broj virusa, dok manoza istovremeno prevenira da virus zarazi zdrave stanice.
Mada ovo predstavlja vrlo obećavajuće oružje za borbu protiv virusa, znanstvenicima predstoji još dugačak put dok omoguće da se koristi kao dezinficijent ili kao tableta koja bi nas mogla čuvati od virusa i liječiti, no bez obzira na to, ovo istraživanje im je ukazalo na pravilan smjer za rješavanje virusa, otkrivanje onoga što je svima zajedničko, kako bi se kreirao široki spektar antivrusnih tretmana.