Novo istraživanje smanjuje vjerojatnost života na Europi

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici iz NASA-ine misije Juno izračunali su da je stopa proizvodnje kisika na Jupiterovom mjesecu Europi znatno manja od većine prethodnih studija.

Otkriće je izvedeno mjerenjem ispuštanja vodika s površine ledenog mjeseca koristeći podatke prikupljene instrumentom Jovian Auroral Distributions Experiment (JADE) svemirske letjelice Juno. 

Autori rada procjenjuju da je količina proizvedenog kisika oko 12 kilograma u sekundi. Prethodne procjene kreću se do preko 1000 kilograma u sekundi. Znanstvenici vjeruju da bi dio kisika proizvedenog na ovaj način mogao dospjeti u Mjesečev podzemni ocean kao mogući izvor metaboličke energije.

 

S ekvatorijalnim promjerom od 3100 kilometara, Europa je četvrti najveći od Jupiterovih 95 poznatih mjeseca, a Znanstvenici vjeruju da golemi unutarnji ocean slane vode vreba ispod njegove ledene kore i znatiželjni su o potencijalu postojanja uvjeta za održavanje života ispod površine. 

“Europa je poput ledene lopte koja polako gubi vodu u potoku koji teče. Osim što je u ovom slučaju tok tekućina ioniziranih čestica koje kruži oko Jupitera njegovim izvanrednim magnetskim poljem,” rekao je znanstvenik JADE-a Jamey Szalay sa Sveučilišta Princeton u New Jerseyju. “Kada te ionizirane čestice udare u Europu, one razbijaju molekulu vodenog leda po molekulu na površini kako bi proizvele vodik i kisik. Na neki način, cijelu ledenu ljusku kontinuirano erodiraju valovi nabijenih čestica koje je ispiru.”

Dok je Juno letio unutar 354 kilometara od Europe 29. rujna 2022., instrument JADE je identificirao i izmjerio ione vodika i kisika koji su stvoreni bombardiranjem nabijenih čestica, a zatim ih je "pokupilo" Jupiterovo magnetsko polje dok je prolazio pored mjeseca.

"Kada je NASA-ina misija Galileo proletjela pokraj Europe, otvorila nam je oči za složenu i dinamičnu interakciju koju Europa ima sa svojim okolišem. Juno je donio novu mogućnost izravnog mjerenja sastava nabijenih čestica izbačenih iz atmosfere Europe i jedva smo čekali dalje zaviriti iza zastora ovog uzbudljivog vodenog svijeta," rekao je Szalay. "Ali ono što nismo očekivali jest da bi nam opažanja dala tako čvrsto ograničenje količine kisika proizvedenog na ledenoj površini Europe." 

Proizvodnja kisika jedan je od mnogih aspekata koje će NASA-ina misija Europa Clipper istražiti kada stigne na Jupiter 2030. godine. Misija ima sofisticirani teret od devet znanstvenih instrumenata za određivanje ima li Europa uvjete koji bi mogli biti pogodni za život.

Podijeli