Googleva neuralna mreža piše poeziju
- Objavljeno u Znanost
Nedavno smo saznali da je umjetna inteligencija već u stanju napisati SF novelu koju je žiri japanskog natjecanja Hoshi Shinichi Literary Award prihvatio na natjecanje za najbolje kratko prozno djelo godine.
Uskoro bismo mogli slično očekivati i od Googleove neuralne mreže, koju znanstvenici s američkih Sveučilišta Stanford i Massachusetts Amherst treniraju za novu metodu stvaranje rečenica..
Prema službenoj definiciji pjesništvo ili poezija (prema grčkom "ποίησις", poiesis, stvaranje), je umjetnost koja se zasniva na izražajnim mogućnostima jezika. Već sama definicija govori o tome da pjesništvo istražuje mogućnosti jezičnog izražavanja, pa su znanstvenici izgleda zaključili da je to upravo ono što bi moglo pomoći računalima i robotima u razvoju boljih konverzacijskih sposobnosti, mada im namjera nije bila stvaranje stvarne poezije, već novih načina za kreiranje rečenica.
Nakon što je proteklih mjeseci Googleova neuralna mreža čitala desetke tisuća knjiga i novela, znanstvenici su umjetnoj inteligenciji dali dvije rečenice iz djela koja je pročitala, a potom su joj rekli da reproducira novu rečenicu koja se temelji na podatkovnom setu koji sadrži 11.000 knjiga. Kada se rečenice koje je stvarao spoje zajedno, doista se dobije nešto što izgleda kao pjesma.
Pri tome su algoritimima koji obrađuju podatke i stvaraju rečenice dali malo drugačije upute od postojećih, čime su zapravo dobili malo više slobode kako bi razvijali sposobnosti izražavanja. Čitav znanstveni rad o ovom projektu možete pronaći na ovoj poveznici pa nećemo ulaziti u detalje, već ćemo vam samo predstaviti "pjesmu" koju je AI napisao. Nećemo pokušati prevoditi njegove riječi, jer vjerujemo da će vam biti lako razumljiva:
I went to the store to buy some groceries I store to buy some groceries I were to buy any groceries Horses are to buy any groceries Horses are to buy any animal Horses the favorite any animal Horses the favorite favorite animal Horses are my favorite animal
Sumnjamo da bi ovime AI mogao osvojiti neku nagradu za poeziju, ali je zanimljivo vidjeti kako je razvio svoju izražajnost, mada nam nije jasno je li uopće razumio išta od onoga što je napisao.
Nadamo se da će mu ovo pomoći da s ljudima razgovara puno prirodnije, a možda uskoro prođe i na Turingovom testu.