AI ponavlja eksperimente koji su osvojili Nobela

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici Australskog nacionalnog sveučilišta (ANU), Sveučilišta Adelaide i Sveučilišta South Wales Australian Defence Force Academy, koristili su algoritam za re-kreiranje eksperimenta koji je stvorio Bose-Einsteinov kondenzat, odnosno agregacijsko stanje razrijeđenoga plina bozona ohlađenog na temperaturu blizu apsolutne nule u kojemu bozoni zauzimaju najniže kvantno stanje te se kondenziraju u zasebnu jedinicu.

Za toj eksperiment su E. Cornell, C. Wieman i W. Ketterle, 2001. godine osvojili Nobelovu nagradu, a sada ga je ponovila umjetna inteligencija.

Ukratko rečeno, australski fizičari su ohladili plin do temperature od 1 mikrokelvina, a potom su eksperiment prepustili AI-u. Umjetna inteligencija je potom naučila kako mijenjanjem različitih paramatera može smanjiti temperaturu još niže i to s još većom učinkovitošću, prilagođavanjem tri laserske zrake.

Znanstvenici navode da je rezultat bio vrlo impresivan, jer je AI naučio kako provesti eksperiment za manje od jednog sata, a njegove metode su bile daleko naprednije od onih koje bi smislili vrlo uvježbani fizičari. Također navode da je algoritam pored toga u mogućnosti da svako jutro sam sebe podesi i kompenzira prema bilo kojim promjenama u eksperimentu koje su se dogodile tijekom noći.

Ukoliko želite i sami iskoristiti njihovu umjetnu inteligenciju za re-kreiranje eksperimenata koji su svojim tvorcima osigurali Nobela, znanstvenici su na Github uploadali algoritam, pa ga možete koristiti za „lagane“ znanstvene discipline koje uključuju kvantnu kemiju, kvantno računalstvo i femtosekundnu fiziku.

Znanstvenici navode kako im je sada u planu da angažiraju umjetnu inteligenciju za kreiranje još većeg Bose-Einsteinovog kondenzata brže nego što je to ikada prije viđeno.

Izvor: Australian National University

Podijeli