Rješavanje svemirskog smeća laserskim pulsom

  • Objavljeno u Svemir
image

Grupa znanstvenika pod vodstvom Claudea Phippsa iz Photonic Associates, LLC, ovih je dana objavila znanstveni rad o rješavanju svemirskog smeća laserskim pulsom, u kojem su prikazani detaljni nacrti, matematičke formule, dijagrami, izračuni, o sustavu laserskog pulsa velike snage kojim bi se svemirsko smeće koje kruži u orbiti Zemlje moglo izbaciti u svemir.

Obzirom da oko Zemlje kruži na stotine tisuća komada i komadića ostataka raznih svemirskih misija, raketa, satelita, tankova i druge svemirske „furde“, problem čišćenja orbite postaje sve značajniji predmet istraživanja znanstvenih timova širom svijeta.

Ideja da se snažnim laserom smeće izbacuje u svemir počiva još od 80-ih godina prošlog stoljeća, no konkretni projekti su se počeli razvijati tek nedavno.

Ovaj najnoviji projekt pod pokroviteljstvom američke vlade, prvi je koji izlazi iz teoretskih voda i ideja, te predstavlja konkretni sustav borbe protiv opasnog svemirskog otpada.

Phippsov tim je razvio sustav za koji bismo trebali 10-metarski teleskop koji bi služio kao ciljnik, ogromno ogledalo i snažan laser, kakav se već nalazi u proizvodnji, ili već postoji.

Drugim riječima, za ovaj sustav ne bi trebalo razvijati nikakva nova znanstvena i tehnološka rješenja kakva još ne postoje, već bi se projekt mogao realizirati sa svim onim čime raspolažemo.

Znanstvenici koji su proučili ovaj rad slažu se kako je realizacija relativno lako moguća, no izražavaju bojazan kako će taj projekt završiti u rukama vojne industrije, koja će mu dati namjenu potpuno druge vrste.

Što se osnovne ideje tiče, ovaj sustav bi pomoću teleskopa i uređaja za praćenje smeća pronašao komad koji se želi ispaliti u svemir, usmjerio laser na točno određeni dio, u točno određenom trenutku, a laser bi ga potom na tom mjestu pogodio i zapalio, nakon čega bi se stvorio potisak koji bi ga izbacio iz orbite u željenom smjeru.

Phipps problem oko mogućnosti vojne uporabe vidi u međunarodnoj suradnji zemalja koje su zainteresirane za rješavanje problema svemirskog smeća, te ne vjeruje kako bi njegov sustav bio "oružje u janjećoj koži". 

Moramo primijetiti da je kod mnogih znanstvenika i dalje prisutna doza velike naivnosti, jer smo sigurni kako će ova tehnologija svoju primjenu puno prije naći u svrhu rušenja zrakoplova, helikoptera, raketa i satelita, nego što se i jedan komadić svemirskog smeća izbaci u svemir. Voljeli bismo da se varamo.

Uglavnom, bez obzira želite li ovo koristiti za spašavanje orbite, za lov na fazane, ili da biste susjedu skinuli dimnjak, ovdje se nalazi čitav rad u PDF-u, pa navalite.

Podijeli