VIDEO: Utrka dronova upravljanih mislima

  • Objavljeno u POP TECH
image

Utrke dronova postaju sve popularnije, pa ih je i ESPN nedavno uvrstio među sportove koje će prenositi na TV-u, a kako se čini, uskoro će morati uvrstiti jednu posebnu disciplinu.

Ovih dana na Sveučilištu u Floridi se održava prva utrka dronova upravljanih mislima, u kojoj sudjeluje 16 natjecatelja koji ne koriste joypade, već dronove "guraju" svojim mislima.

Točnije rečeno, "piloti" na svojim glavama nose EEG headsetove koji čitaju njihove moždane aktivnosti, koje računalni softver prepoznaje kao želju za određenom akcijom poput guranja drona prema naprijed, te shodno tome šalje komandu letjelici, kao što možete vidjeti u ovom videu. 

Ovaj upravljačko mozak-računalo sučelje razvija se najviše za medicinske potrebe, kako bi se nepokretnim osobama omogućilo upravljanje kolicima, računalima i kućnim uređajima, no netko se sjetio da bi bilo zgodno napraviti utrku dronova upravljanih mislima, jer nudi mnoge natjecateljske značajke.

Kao i u slučaju vozača autoutrka ili operatera u običnim utrkama dronova, najviše šanse za pobjedu imaju osobe s dobrom moći koncentracije, a za najbolje rezultate potrebno je svoj mozak trenirati, kako biste očistili sve misli od stvari koje vam odvlače pažnju, te ih usmjerili na želju za pokretanjem drona i omogućili da računalo prepozna uzorke električnih impulsa ispaljivanja neurona koji odgovaraju odgovarajućim komandama za vožnju drona.

Staza na kojoj su se održavala natjecanja "jedan-na-jedan" po kup sistemu nalazila se u sportskoj dvorani sveučilišta, a bila je dugačka samo 9 metara, no organizatori natjecanja smatraju da je to bilo dovoljno obzirom da se radi o prvoj takvoj utrci. Također vjeruju da će ovo natjecanje postati dio godišnjih sportskih sveučilišnih natjecanja u SAD-u, a razvoj tehnologije BCI-a (mozak-računalo sučelja), trebao bi s vremenom omogućiti sve kvalitetnije i zanimljivije utrke, pa bi jednog dana i piloti u Dubaiju mogli upravljati dronovima koji jure brže od 100 km/h mislima.

Svaki napredak u razvoju BCI-a na kraju će se odraziti na sustave za pomoć invalidima, te im omogućiti da i sami sudjeluju u ovakvim natjecanjima, pa znanstvenici i profesori floridskog sveučilišta vjeruju da je ovo odlična stvar za testiranje tehnologije.

Izvor: Brain Drone Race

Podijeli