Testovi sustava za upravljanje prometa dronovima
- Objavljeno u POP TECH
Dronovi se danas smatraju vrlo vrućom temom vezanom za našu tehnološku budućnost, pri čemu se sve više govori o njihovoj uporabi za komercijalne potrebe poput dostave robe, lijekova, paketa i pošte, te za operacije potrage, spašavanja i nadzora.
Drugim riječima, uskoro će našim nebom zvrndati na tisuće dronova, koji će morati poštivati propise o zračnom prometu, te letjeti tako da ne ugrožavaju zrakoplove, naše glave, kao ni jedni druge.
Zbog svega toga potrebno je razviti i sustav za upravljanje zračnim prometom s dronovima, koji neće smjeti biti ništa lošiji od onog po kojem se "ponašaju" putnički zrakoplovi.
Mogli bismo reći da upravljanje zračnim prometom u koji su uključeni rojevi malih bespilotnih letjelica predstavlja možda čak i veći izazov od sustava za upravljanje avionima, no NASA i američka federalna agencija za civilni zračni promet FAA, nalaze se na dobrom putu da to riješe.
Ovih dana oni su priveli kraju dosad najkompleksniji test upravljanja "dronskim" prometom, za potrebe kojeg je njihov sustav istovremeno pratio 22 drona na raznim lokacijama u zraku puna 3 sata. Pored toga, da bi stvar bila još kompliciranija, u test su uključili i više tuceta virtualnih zrakoplova, pa su dobili prilično realnu simulacije velike gužve u zraku.
Nakon provedenog testa, NASA i FAA su izjavile da su zadovoljne rezultatima, mada je ovo još rana faza u razvoju NASA-ine istraživačke UTM (Unmanned Traffic Management), pa zasad još ne trebamo očekivati opći napad dronova na naše nebo.
Ukoliko NASA-in sustav zadovolji FAA i pokaže se učinkovitim u svim situacijama, mogao bi predstavljati veliku potporu u razvoju prometa dronovima, a ne treba niti govoriti koliko će to značiti za čitavu "dron industriju".
Imamo osjećaj da će zanimanje kontroler leta uskoro biti još stresnije nego što je sada.
Izvor: NASA