VIDEO: Softver vam daje 60 sekundi za bijeg od potresa
- Objavljeno u POP TECH
Američko geološko društvo predviđa sa sigurnošću od 99 posto da će kroz idućih 30 godina Kaliforniju pogoditi potres magnitude 6,7 ili jači.
Ovih je dana predstavljen sustav pod nazivom ShakeAlert koji se razvijao punih 10 godina, koji će pomoću 2.000 senzorskih postaja i pripadajućeg softvera omogućiti građanima Kalifornije da 60 sekundi uoči potresa potraže sklonište i pripreme se na udar.
Sustav se temelji na sofisticiranom algoritmu koji može slati signal s bilo koje od 2.000 senzorskih postaja širom države, a uzbunu će oglasiti svaki puta kada osjeti prvi puls udarnih valova, poznatih kao "P-valovi", koji se kreću tlom čim dođe do početka seizmičke aktivnosti.
P-valovi ne uzrokuju štetu, no iza njih slijede duži i znatno razorniji pulsovi poznati pod nazivom S-valovi.
ShakeAlert instantno predviđa magnitude potresa, te izračunava vrijeme u sekundama do dolaska razornih S-valova, prenoseći tu informaciju svim građanima u Kaliforniji koji su opremljeni opremom za prijem signala, a vrijeme upozorenja ovisi o udaljenosti između epicentra potresa i lokacije u koju stižu S-valovi.
Znanstvenici kažu kako su prošle godine sustav testirali prilikom pravog potresa, do kojeg je došlo u blizini područja pogođenog razornim Loma Prieta potresom iz 1989. u kojem je poginulo 63 stanovnika San Francisca i Santa Cruza.
ShakeAlert je točno predvidio da će magnituda iznositi samo 3,5 stupnjeva, te je upozorio San Francisco da će udarni val stići za točno 25 sekundi, što je također pogodio.
Kalifornijski senator Alex Padilla izjavio je kako u ovom sustavu vidi veliku opravdanost potrebnog ulaganja od 80 milijuna dolara za postavljanje sustava na područje čitavog SAD-a, te 20 milijuna godišnje koliko će iznositi troškovi održavanja, obzirom da je dobar dio opreme već postavljen, jer bi gradnja sustava od nule iznosila čak 650 milijuna dolara.
"Ako pomislite na to koliko života sustav može spasiti i koliko ozljeda smanjiti, te se sjetite milijardi dolara šteta koje stvaraju potresi, ShakeAlert može višestruko sam sebe isplatiti", kaže Padilla.
Obzirom da se dobar dio Hrvatske nalazi na područjima na kojima su mogući potresi magnitude 6 do 7, mislimo kako bi naša vlada također trebala razmisliti o ovom sustavu, posebice kada znamo koliki se novac troši na stvari koje nam doista nisu prioritet poput uređenja gradskih parkova, gradnje fontana i sanacije velikih tvrtki gubitaša za koje se zna da će i dalje nastaviti sa stvaranjem gubitaka.