VIDEO: Mikrokontroler veličine novčića
- Objavljeno u POP TECH
Arduino je postao poznata open-source platforma koja se temelji na jednostavnom hardveru i softveru otvorenog koda (Arduino jeziku baziranog na Wiringu). Arduino mikrokontroleri se u posljednje vrijeme ugrađuju u razne uređaje i proizvode (nedavno čak i u cipele s GPS-om), te omogućuju povezivost s računalom i mobilnim uređajima, preko kojih možete upravljati kućnom rasvjetom, bijelom tehnikom, senzorima i mnogim drugim električnim i elektroničkim uređajima, kao i motorima razne namjene.
Inženjeri Arduina su svoje mikrokontrolere doveli do veličine kreditne kartice, no njihov kolega Ken Burns ih je poželio još više smanjiti.
Rezultat toga su mikrokontroleri TinyDuino, koji je u cijelosti kompatibilan s Arduino platfomom a dolazi u veličini novčića od 1 kune, te TinyLily, koji je velik poput kovanice od 5 kuna.
Ideju za ove mikrokontrolere Burns je dobio razvijanjem različitih senzora kojima je poželio dati više "pameti", kako bi bili u stanju čitati podatke, vršiti kalibraciju i formatirati output.
"Tipičnom hobistu to bi značilo da može priključiti bilo koji senzor, bez obzira bio on za mjerenje temperature, tlaka, svjetla, što god, a vaš sustav bi ga mogao očitavati i znati sve podatke o tome što je radio ili kakvi su uvjeti vladali dok je radio", kaže Burns.
Kako bi omogućio takvo drastično smanjenje veličine, Burns je bio prisiljen "rezati" mnoge sastavnice platforme, poput USB konektora, pa čak i nekih elementarnih stvari Arduino platforme.
"Rezultat toga je da TinyDuino prestavlja procesor koji dovodi signal do pinova. Ubično se ti pinovi spajaju (leme) na elektroniku koja procesira signale i pretvara ih u kretnje, svjetlo, zvuk, WiFi i slično, no ja sam zapravo stvorio modularno računalo veličine novčića koje se može nadograđivati dodavanjem nove komponente poput slaganja kovanica jedne na drugu. Popratni efekt toga je da ukoliko vaš projekt ne treba USB konekciju nakon programiranja, možete preživjeti s jednim USB TinyShieldom (također jedan njegov smanjeni kontroler opremljen USB-om), koji možete prebacivati s jednog na drugi procesor prema potrebi", navodi Burns.
Burns za sada nema konkretnih ideja o uređajima koji bi mogli koristiti njegove mikrokontrolere, no kaže da je vidio već mnoge zanimljive projekte poput tenisica koje mjere akcije korisnika (trčanje, skokove), te sićušne autonomne robote, kojima bi njegovi TinyDuino mikrokontroleri znatno povećali učinkovitost i performanse. Pored toga TinyDuino kontroleri se mogu koristiti za sve namjene kao i Arduino kontroleri, te mogu upravljati raznim vrstama senzora, uređaja i motora, a dizajnirani su tako da se mogu prati, što znači da bi svoju primjenu mogli naći i u nosivoj elektronici.
U međuvremenu Burns se sprema razvijati prve pametne senzore temeljene na ovoj tehnologiji, te se trenutno nalazi u potrazi za investitorima na Kickstarteru.