Zastupnici EU parlamenta odbacili ACTA-u
- Objavljeno u Svijet
Glasanje eurozastupnika u parlamentu EU dovelo je do onoga čemu smo se svi nadali. S 478 glasova protiv i samo 39 za (uz 165 suzdržanih), ACTA nije prošla, mada promicatelji kontroverznog međunarodnog sporazuma o krivotvorenju kažu kako stvar nije u potpunosti riješena.
Ovo glasanje je prvi slučaj u kojem je europski parlament pokazao svoju moć koju im daje Lisabonski sporazum za odbacivanje jednog međunarodnog trgovačkog sporazuma.
S druge strane, mada je ACTA od EU parlamenta odbačena, ovo se naravno ne odnosi na SAD i Japan, gdje se u međuvremenu "implementirala", nakon pokušaja realizacije sličnih zakona poput PIPA i SOPA, koji također imaju ulogu zaštite autorskih prava, ali jednako kao i ACTA mogu poslužiti kao instrument za gašenje slobode govora i razmjene informacija, pa stoga napadaju samu srž ljudskih sloboda i demokracije.
Glasnogovornik Europske komisije je povodom ovoga izjavio kako trenutno odbacivanje ne znači da je ACTA službeno odbačena, jer će sud provjeriti narušava li sporazum fundamentalna EU prava, pa ukoliko to nije slučaj, možda će se ponovo pristupiti glasanju u EU parlamentu.
Organizacije koje podupiru ACTA-u kažu da je ova odluka EU parlamenta veliki udarac za sve zaposlenike u onim industrijama (filmskoj, glazbenoj, softverskoj), koje zapošljavaju 120 milijuna radnika, no protivnici kažu kako se malo prečesto pokušavaju koristiti radnici kada se govori o nečemu što služi isključivo za punjenje džepova onih koji od svega imaju najveće koristi, a to nisu proizvođači softvera ili radnici u filmskoj industriji, već distributeri koji su potpuno izgubili osjećaj za kvalitetu i poštenje, te se samo vode onimšto će im u najkraćem roku donijeti najveću zaradu, a "prevarenima" novac ne vraćaju.
U svakom slučaju, svi se slažu kako treba razgraničiti licence i autorska prava od nečega što prijeti građanskim pravima.