TESTIRALI SMO: Najbolje grafičke do 1.400 kn
- Objavljeno u Hrvatska
Kako bi novi broj časopisa Vidi bio čim atraktivniji i kako bismo našim čitateljima pružili obilje najzanimljivijih testova uoči velike potrošačke božićne i novogodišnje groznice, između ostaloga smo odlučili testirati hardver koji donosi odlične performanse, no koji istovremeno neće uništiti vaše napaćene novčanike.
Stoga bismo dobar dio hardverskih testova u Vidiju br. 237, koji se nalazi u svim kioscima širom zemlje, mogli slobodno nazvati "testiranjem najboljeg odnosa uloženog i dobivenog".
Za početak ćemo vam spomenuti glavnu temu Vidija, usporedni test najboljih grafičkih kartica u cjenovnom razredu od 900 do 1.400 kn, odnosno test takozvanog "donjeg" jeftinijeg segmenta dediciranih kartica koje u današnje doba gotova za "šaku kuna", donose i više nego pristojno gaming iskustvo u 1080p rezoluciji i visokim postavkama.
To jasno govori da se na tržištu računalne grafike puno toga promijenilo od doba kada je parola "koliko para, toliko muzike", značila da bez kupnje nekog high-end modela, možete zaboraviti na igranje s visokim postavkama.
U našem testu ćete pronaći čak 37 najboljih grafičkih kartica do 1.400 kn, koje se nalaze unutar 5 osnovnih modela, te im je zajedničko što donose optimalni FullHD gaming. Dakako mi vam otkrivamo i koja je u tome najbolja.
Jedna od tema koje će zasigurno također biti popularna među gamerima je i Vidilabova Best Buy Gaming PC konfiguracija, odnosno takozvano "future-proof" računalo koje su složili naši stručnjaci, vodeći se idejom da vam predstavimo PC koji vas neće koštati više od jednog prosječnog flagship pametnog telefona, a u stanju je dosta dugo odoljeti "zubu vremena".
Naš će vam "Mainstream Terminator", stoga za 5.490 kn pružiti doista odlične performanse, a unutar teme vam nudimo i alternativu koja će vam omogućiti spuštanje cijene za još 1.000 kuna. Pri tome ćete se morati odreći samo Intel 6th Gen Skylake Core i5 - 6400 procesora i ASRock B150M Pro4 matične ploče u korist jeftinijih rješenja koja predlažemo, a koja vam neće previše srezati performanse.
Ako spadate među ljubitelje mobilnog gaminga, za vas smo testirali nabrijani Dell Alienware 17 prijenosnik, koji je, kao što kažu Vidilabovci, "za prste polizati", no jasno je da ćete ga morati platiti "malo više", obzirom da se radi o najpoznatijem gamerskom brandu na svijetu.
Još početkom ove godine, monitore s UHD rezolucijom platili biste i 50% više nego što danas koštaju slični (ili čak isti), pa smo odlučili i njih testirati u usporednom testu čiji naslov smo zgodno formulirali kao "4K ispod 4K kuna". Ukratko rečeno, to znači da smo testirali 4 vrlo kvalitetna UHD monitora u cjenovnom rangu između 3.285 i 3.883 kn. Ta "četiri jahača visoke rezolucije" odvest će vas za relativno malo novaca u Ultra HD gaming i reprodukciju filmova, a kao referencu možete pogledati i dva naša dodatna testa UHD monitora koji za 300 ili 600 kn izlaze iz 4K kn kategorije, pa ćete vidjeti što ćete dobiti ako još malo iscijedite kasicu prasicu.
Dakako, ovo su samo neke hardverske teme koje donosimo u novom Vidiju, jer osim njih izdvajamo i veliki test najboljih kamera na najnovijim i najmoćnijim pametnim telefonima, koji smo proveli slikajući danju i noću životinje u zagrebačkom zoološkom vrtu, a tu je i pregled najboljih iOS i Android emulatora, namijenjenih gamerima koji na svojim mobitelima žele igrati velike igraće klasike.
Pored obilja pojedinačnih hardverskih testova i ovomjesečnih preporuka najboljeg hardvera, nismo zaboravili ni na softver, pa vjerujemo da će vas zanimati tema "Računalna forenzika za početnike", u kojoj vam objašnjavamo kako ćete otkriti skrivene informacije na računalu, s ciljem da analizirate hakerske napade, pronalazite greške u programima, oporavljate podatke u slučaju kvara, pa čak i da koristite rezultate istrage za (nedaj bože) sudske postupke, na isti način kao što to recimo rade računalni forenzičari u policiji.
Što se tiče ovomjesečne Cool priče, odnosno rubrike u kojoj predstavljamo uspješne domaće startupe, u novom Vidiju ćete saznati obilje zanimljivosti o ekipi robotičara iz projekta pod nazivom STEMI, nastalog kao plod suradnje FER-ovaca i riječke neprofitne udruge Bura Znanja.
Samo ćemo vam reći da je ekipa proizvela istoimenu robotsku platformu, šestonožnog robota hodača koji može biti nadograđen bilo kojim senzorima i aktuatorima, te ga možete koristiti za edukaciju, kao i za razvoj vlastitih projekata, a u trenutku pisanja teme u Vidiju, na Indiegogo crowdfunding portalu je već uspješno financiran 155%.
Dodaju li se svemu ovome najave i recenzije najboljih igara, How To radionica (ZBrush) i brojne druge teme i rubrike, možemo ponosno reći da je ovaj broj Vidija doista nešto posebno, pa vam ga toplo preporučamo, jer će vam poslije biti jako žao ako zakasnite na kiosk.