AI data centar troši 5x više struje od običnog
- Objavljeno u Hrvatska
Igor Grdić, regionalni direktor iz tvrtke Vertiv za područje 'Central Eastern Europe', koje obuhvaća 24 zemlje od baltičkih na sjeveru do Cipra na jugu, otkrio nam je trendove na tržištu podatkovnih centara za 2024. godinu, kako će sveprisutni AI utjecati na data centre i što očekuje Vertiv u nadolazećem razdoblju.
Na svjetskoj razini, tvrtka Vertiv broji oko 27.000 zaposlenika, dok je u Hrvatskoj ta brojka nešto viša od 550 (Grdić nam navodi da je zapravo bliže 600 zaposlenika), a da bi u idealnom scenariju ta brojka bila veća za dodatnih 100-200 zaposlenika - iz Vertiva navode da su trenutno u potrazi za ljudima, a da se zahtjevi zapošljavanja zapravo u određenoj mjeri preklapaju s arhitekturom i građevinom, a ne s IT-om u koji ga javnost obično smješta.
To objašnjavaju time da su podatkovni centri kompleksna postrojenja za koja treba smisliti kvalitetna arhitektonska rješenja (iako su zaposlenici i dalje mahom inženjeri, električari i slično).
Po pitanju dostupnosti visokoobrazovane radne snage, Igor Grdić izjavio je da je Hrvatska po tome svjetski poznata - da imamo ljude koji znaju što je data centar i da oni znaju njime upravljati.
Za one koji nisu sigurni o čemu je riječ, data centri su postrojenja u kojima se nalaze računalni sustavi koji, kako kažu iz Vertiva, drže internet "up and running".
Vertiv je zadužen za hlađenje i napajanje te opreme bez koje padaju sustavi koje koristimo svakodnevno - od Googleovih servisa do eGrađana i slično.
Igor Grdić objasnio nam je da su i u Hrvatskoj najveći korisnici podatkovnih centara veliki igrači kao što su Microsoft i Google, te dodao kako će Hrvatska biti jedna od bitnijih zemalja za podatkovne centre u Europi.
Rast potrošnje električne energije
Povezano s time, rekao je da Vertiv ima sve što treba za pokretanje podatkovnih centara, a da kapaciteta električne energije za njih u Hrvatskoj ima. To je posebno bitno s obzirom da se, prema Grdiću, zemlje zapadne Europe muče s proizvodnjom adekvatne količine električne energije za napajanje silnih podatkovnih centara.
Kako bi prikazali koliko je potrošnja energije za napajanje podatkovnih centara skočila u zadnjih nekoliko godina, Vertiv nam je prezentirao određene brojke.
Grdić je naveo da se data centri danas projiciraju s predviđenih deset do 15 kilovata po racku - svojevrsnom "kućištu" za servere - i da ukupne brojke za jedan podatkovni centar znaju biti između deset i 20 megavata.
Zatim je dodao da će novi rackovi za servere zahtijevati 70 kilovata električne energije kako bi se podržale potrebe za umjetnu inteligenciju. U kontekstu povećanja potrošnje je zatim naveo i jednu lokaciju u blizini Frankfurta koja troši 150 megavata struje.
Kako regulirati temperaturu u centru?
Osim povećane potrošnje, novi čipovi za umjetnu inteligenciju zahtijevaju i nove načine hlađenja jer zračno hlađenje jednostavno ne može zadovoljiti potrebe tih novih sklopova.
Jedna od opcija je "vodeno" hlađenje u kojem se cijelu opremu uroni u posebnu tekućinu za hlađenje kako bi temperature ostale održive. Međutim, Grdić kaže da je servisiranje takve opreme jako teško jer je ona u potpunosti uronjena u tekućinu, a dodatan problem stvara i činjenica da komponente s vremenom oksidiraju i propadaju u njoj.
Vertiv je stoga vodenom hlađenju pristupio na drugi način pri kojem na čip dovode hladnu vodu s jedne strane, a s druge strane procesora odvode vruću vodu. Kako bi dočarao koliko se ti čipovi zagrijavaju, Grdić nam je pojasnio da ako sustav hlađenja ne radi svega tri sekunde, ti čipovi propadaju.
Uz to, Grdić je spomenuo i mogućnosti koje bi život učinile lakšim za lokalne zajednice koje žive u blizini podatkovnih centara - naveo je da bi se ta toplinska energija koja se odvodi iz podatkovnih centara mogla prenamijeniti i ponovno iskoristiti za grijanje u obližnjim naseljima.
Kako bi što bolje razvili tu tehnologiju hlađenja, Vertiv usko surađuje sa svojim partnerima - tvrtkama Nvidia i Intel, čiji se čipovi masovno koriste u podatkovnim centrima. Pogotovo u slučaju Nvidije kada pričamo o umjetnoj inteligenciji.
Vertiv svoju opremu proizvodi u 24 proizvodne lokacije diljem svijeta, a jedna od njih nalazi se u Hrvatskoj - točnije u Rugvici.
Iako još nisu poznati točni iznosi prihoda i dobiti tvrtke Vertiv u Hrvatskoj za 2023. godinu, ostvarili su dobre rezultate, a na razini cijele tvrtke ti su prihodi iznosili šest milijardi dolara.
Udruga za podatkovne centre u Hrvatskoj
Za kraj nam je Igor Grdić predstavio i plan pokretanja udruge za uslužitelje podatkovnih centara, koji bi se trebao realizirati u prvoj polovici ove godine.
Uz Grdića, osnivatelji te udruge bit će Goran Đureski, direktor tvrtke Digital Realty, i Filip Olujić, izvršni direktor tvrtkeDataBox.
Cilj udruge bit će naglasiti potrebe industrije podatkovnih centara prilikom donošenja zakona, ali i utvrditi ukupni kapacitet svih data centara u Hrvatskoj.