Tehničko veleučilište u Zagrebu: Sve grane IT-a
- Objavljeno u Business 3.0
Koji su trenutačno najatraktivniji programi u IT obrazovanju?
Stručni studij informatike i Stručni studij računarstva naši su najatraktivniji IT programi za koje svake godine imamo sve više zainteresiranih kandidata. Stručni studij informatike školuje inženjere informatike za samostalno obavljanje poslova organizacije, primjene i projektiranja naprednih informatičkih tehnologija te koncipiranje i realiziranje dizajnerskih i multimedijskih rješenja. Cilj Stručnog studija računarstva je obrazovanje inženjera računarstva za samostalno obavljanje poslova održavanja, posluživanja i oblikovanja računarskih sustava, manjih mreža, informacijskih sustava i aplikacija, kao i njihova korištenja kao alata. ICT tehnologija na stučnom studiju elektrotehnike, osim kroz izobrazbu temeljnih znanja programiranja, provodi se nastava vezana uz područje industrijskih ‘real time’ sustava, raznovrsnih mrežnih tehnologija, razvoju mikrokontrolerskih sustava, izrade mobilnih aplikacija - sve to i puno više implementirano kroz nastavne procese i laboratorije prilagođenie razvoju budućih inženjera. Struktura nastavnih sadržaja određena je tako da je prva godina zajednička za sve, a nakon prve godine studenti se opredjeljuju za neki od smjerova.
Koja je vaša prednost u odnosu na konkurenciju? Što to znači za studenta koji odabere baš vaše programe?
Uvođenjem virtualizacije sustava (VDI - Virtual Dektop Infrastructure) svakom studentu Tehničkog veleučilišta u Zagrebu omogućen je pristup edukativnim alatima bilo gdje i bilo kada, a u laboratorijima studenti mogu koristiti vlastita prijenosna računala. Studentima su osigurana i specijalizirana računala za pojedine seminare, a dodatnu dostupnost osigurava i podrška sustava za tablete te druge prijenosne uređaje. Na ovaj način studentima je omogućena nastava od bilo kuda 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu. Uz obvezne predmete, na svakom od studija student upisuju minimalno devet od 32 izborna predmeta koji ga specijaliziraju za pojedina područja vezana uz administraciju računalnih mreža, tehnike programiranja i tehnike ugrađenih sustava na različitim platformama. Osim toga, studenti u opremljenim laboratorijima stječu iskustva iz digitalne fotografije, videa i računalne montaže. U provedbi naše temeljne djelatnosti držimo se načela Bolonjske deklaracije. S tim u vezi prihvaćamo veliki broj studenata prijelaznika s drugih visokih učilišta u zemlji i Europi. Oni rado dolaze k nama jer nudimo visoku kvalitetu naobrazbe uz prihvatljive cijene.
U drugom ciklusu obrazovanja provodite, između ostalih i Specijalistički diplomski stručni studij informatike. Što ga čini konkurentnim u odnosu na druge slične studije?
Ono što nas čini prepoznatljivim i konkurentnim u području visokoškolskog stručnog obrazovanja svakako je i naš Specijalistički diplomski stručni studij informatike. To je atraktivan i dinamičan studij koji traje 4 semestra i omogućuje specijalizaciju iz područja smjerova preddiplomskih stručnih studija : Organizacija i informatizacija ureda, Elektroničko poslovanje i Informatički dizajn. Studij nudi sljedeće module: Modul Dizajn i multimedija, Modul Informacijski sustavi s usmjerenjima e-Poslovanje, e-Uprava i e-Zdravstvo, Modul Računarski sustavi s usmjerenjima Računalne mreže i sustavi i Programsko inženjerstvo računarskih i ugradbenih sustava.
Završetkom Specijalističkog diplomskog stručnog studija informatike stječu se znanja i vještine za raznoliki spektar visoko specijaliziranih poslova i radnih mjesta u području IT-a: vođenje, održavanje, poboljšanje organizacije rada u poduzećima te u samostalnoj djelatnosti u uvjetima promicanja primjene naprednih informatičkih tehnologija; poslovno komuniciranje i predstavljanje tvrtke od klasičnih načina do multimedijalnih prezentacija na Internetu; konstrukcija, postavljanje i korištenje suvremenih informatičkih sustava: radnih stanica, računalnih sustava i mreža, baza podataka te elektroničkih medija za obradu; pohranu, pretragu, prijenos i priopćavanje informacija; poslovi programiranja u grafičkim programskim jezicima; poslovi komuniciranja s informatičkim i računalnim specijalistima tijekom razvoja; implementacije i održavanja računalne i programske opreme; projektiranje, primjena i održavanje LAN i WAN u administrativnim informacijskim sustavima temeljenim na UNIX, Windows i NetWare platformama; specijalist baza podataka ili računalnog informacijskog sustava nadzire resurse i funkcije te predlaže proširenja i modifikacije; voditelj službe pomoći korisnicima aplikacija upravlja radom tzv. help-deska; savjetnik za sigurnost informacijskog sustava analizira moguće “slabe točke” informacijskog sustava i predlaže poboljšanja koja ih otklanjaju; specijalist za razvoj aplikacija primjenjuje suvremene alate, prilagođava, testira i uvodi gotove aplikacije; specijalist za konzultantske poslove u razvoju i održavanju informacijskih sustava u zdravstvu; specijalist za konzultantske poslove u razvoju i održavanju informacijskih sustava na svim razinama javne uprave; operator računalnih sustava; voditelj prodaje računala i računalne opreme za potrebe informatizacije ureda; upravljanje nastupom tvrtke na Internetu; analiza sadržaja web stranica, statističkih pokazatelja posjećenosti i ostvarenog prometa elektroničke trgovine; uspostavu i vođenje virtualnih timova putem weba, realizacija projekta te nakon završetka posla raspuštanje tima i “skok” na sljedeći projekt; provjera sigurnosti informatičkog sustava simuliranim upadima preko Interneta i traženje slabih točaka u informatičkom sustavu tvrtke te predlaganje rješenja problema; organizacija i vođenje poslovanja putem elektroničke pošte; nadzor i mjerenje kvalitete usluge elektroničkog poslovanja; posredovanje u poslovanju – povezivanje naručitelja i izvršitelja, ugovaranje posla, ponuda informacija o potencijalnim kupcima ili dobavljačima; organiziranje dokumenata, baza podataka i kadrova određene tvrtke u cjelovit sustav znanja; vođenje, održavanje i organizacija rada u klasičnom izdavaštvu; specijalist u multimediji koja integrira jezik, sliku i zvuk; specijalist za konstrukcija te nadzor i upravljanje funkcijom suvremenih informatičkih sustava u izdavaštvu, multimediji i grafičkom dizajnu; oblikovanje i dizajn grafičkih i multimedijskih proizvoda ovisnih o tehnološkim postupcima u proizvodnji.
Kako s vašeg aspekta vidite razvoj IT zanimanja u budućnosti?
It zanimanja se rapidno razvijaju i sve veća je potreba za njima kako u Hrvatskoj tako i u drugim europskim zemljama. Prateći današnji brzi tehnološki razvoj kroz ponudu specijalizacija i stjecanja međunarodno priznatih certifikata našim polaznicima omogućujemo kontinuirani profesionalni razvoj i stručno usavršavanje. Neizmjerno je važno, kontinuiranim unaprjeđenjem kvalitete programa stručnih i specijalističkih studija pripremiti studente za stalan profesionalni razvoj i preuzimanje vodećih uloga u vrlo dinamičnoj globalnoj ekonomiji.
Kako se vaši programi usklađuju s potrebama tržišta i na koji način pripremate studente za buduće IT poslove?
Strateški ciljevi TVZ-a su unaprjeđenje postojećih studijskih programa te pravovremeno uvođenje novih. Vjerujemo da će budući studenti biti zaposlenici koji će se studijem baviti u slobodno vrijeme, a to znači da je nužna upotreba učenja na daljinu uz prilagodbu postojećih opcija za e-učenje te m-učenje. Upravo zbog toga se pripremamo i za uvođenje nastave na engleskom jeziku. Nakon stručnih i specijalističkih studija od primarne je važnosti i pokretanje doktorskog studija struke po uzoru na slične studije u Europi i svijetu. Provedbom programa u povećanoj konkurenciji otvorenih tržišta izobrazbe nastojat ćemo osigurati vodeću globalnu poziciju u budućnosti.
Ulazak u EU je utjecao na program, odnosno koliko su vaši studenti konkurentni na europskom tržištu?
Tehničko veleučilište u Zagrebu trenutno zapošljava više od 120 profesora i asistenata te još 150 nastavnika honorarno sudjeluje u radu TVZ-a. Oko 600 studenata godišnje upisuje naše stručne studije, dok ih oko 300 upisuje specijalističke. Na TVZ-u u ovom trenutku studira oko 4200 studenata. Naši studiji standardizirani su u skladu s Bolonjskim procesom s ciljem da se osigura bolja kvaliteta u visokom obrazovanju. Uspjeh studenata nagrađujemo ocjenama i ECTS bodovima te po završetku studija studenti dobivaju diplomu kao i dodatak diplomi. Ponosno ističemo da smo jedna od rijetkih visokoobrazovnih institucija u Hrvatskoj koja svojim studentima koji završe preddiplomski ili specijalistički stručni studij dodjeljuje tzv. Diploma Supplement na engleskom jeziku s jedinstvenom EU markicom koja garantira priznavanje diplome bilo gdje u Europi, bez uobičajenih postupaka nostrifikacije.
Postoji li mogućnost stipendiranja studenata?
Da, kroz program stipendiranja preddiplomskih stručnih i diplomskih specijalističkih studija nastojimo privući najperspektivnije studente za ostanak i rad na TVZ-u. Naravno, na svim studijskim programima najbolji studenti imaju potporu MZOS.
Imate li programe za cjeloživotno obrazovanje i/ili prekvalifikacije?
U okviru Centra za cjeloživotno obrazovanje TVZ-a osnovana je CISCO NetAkademija koja se bavi edukacijom na području IT-ja. Više tisuća polaznika je prošlo tečajeve na NetAkademiji koji su prepoznatljivi po dobro educiranim instruktorima s kvalitetnom opremom koja podržava stvarne simulacije radne okoline te osigurava raznovrsne laboratorijske vježbe. Od strane Cisca proglašeni smo za najbolju lokalnu akademiju u EMEA-i (Europa, Bliski Istok, Afrika), Cisco nam je dodijelio prestižne nagrade Education Recognition, Extraordinary Contributions i Pioneer Recognition koje potvrđuju našu predanost i originalnost u edukaciji mrežnih stručnjaka, pobjednici smo hrvatskog NetRiders natjecanja te smo akademija s najvećim brojem polaznika u Hrvatskoj.
S kojim stranim obrazovnim ustanovama imate razvijenu suradnju i kako se ona očituje?
Uz Erasmus, koji je najveći međunarodni program razmjene studenata i osoblja u kojem sudjelujemo, uvijek smo spremni na suradnju s novim partnerima s kojima bi pronalazili nove i učinkovite metode rada i razvoja. Do sada je na razmjeni u Erasmus programu bilo više desetaka studenata i nastavnika. Uz odlaznu mobilnost, TVZ je od prošlih akademskih godina svoja vrata otvorio i dolaznim studentima i nastavnom osoblju.
U kojem roku student može očekivati zaposlenje po završenom studiju? Kako se do sada pokazalo u praksi i koji su profili poslova najčešći?
Po završetku stručnog studija studenti su osposobljeni za posao u proizvodnim i uslužnim djelatnostima, organizacijama te javnim i privatnim poduzećima. Naši završeni prvostupnici i specijalisti traženi su na tržištu rada zbog svojih kvaliteta i znanja.
NAJSTUDENT
Pavao Maković // ICT u industriji
Stručni dio studija elektrotehnike na TVZ-u sam diplomirao na smjeru Komunikacijska i računalna tehnika (KiRT). Pri završetku studija otvorila se prilika za posao u automatizaciji u tvrtci Montelektro u Svetoj Nedelji, gdje i danas radim na mjestu inženjera za automatizaciju. U međuvremenu sam se preusmjerio na područje automatizacije te uz rad završio specijalistički studij na smjeru Automatizacija i procesno računarstvo (AiPR). Danas se bavim pretežito programiranjem PLC-a i puštanjem pogona u rad u Hrvatskoj i u inozemstvu.
Na TVZ-u sam osim teorijskih znanja iz struke dobio i mnoga praktična iskustva, s obzirom da su mnogi predavači dobar dio svojeg radnog vijeka odradili u struci i na tome sam im beskrajno zahvalan. Na poslu kojim se sada bavim sva sam ta stečena znanja nadogradio, a kako se tvrtka bavi elektroprojektiranjem u industriji, položio sam i stručni ispit za obavljanje poslova prostornog uređenja i graditeljstva iz strukovnog područja elektrotehnike.