Sat kodiranja uči školarce programiranju

image

Od 7. do 11. prosinca 2015. godine hrvatskim učenicima osnovnih i srednjih škola omogućiti će se  predavanja o osnovama programiranja bez obzira na prethodno stečeno znanje u okviru projekta Sat kodiranja.

Sat kodiranja (Hour of Code) je globalni projekt neprofitne organizacije code.org koji se provodi u 180 zemalja svijeta i kojim je dosad obuhvaćeno 100 milijuna mladih s ciljem da im se pruže suvremena znanja, alati i različite tehnologije koje će im pomoći u budućem obrazovanju i zapošljavanju. 

Radionice u školama provode učitelji i profesori informatike ili srodnih predmeta, a priključit će im se i Microsoft Student Partneri te brojni IT stručnjaci. Posebnost projekta je što su organizatori napravili detaljne vodiče za predavanja pomoću kojih ulogu predavača mogu preuzeti i osobe koje nisu eksperti u kodiranju. 

"Pozivam sve zainteresirane da se prijave za Sat Kodiranja. Prezentacije koje su osigurane u sklopu projekta namijenjene su svakome, pa kažu da preuzimanjem inicijative svaka osoba šalje osnovnu poruku projekta - svatko može naučiti programirati. Materijali su tako napravljeni da djeci kroz poznate likove i igre, odnosno na zabavan način, objasne osnove programiranja. Raduje me što je već sada odaziv škola odličan s obzirom da se do sada prijavilo više od 100 škola što dovoljno govori o vrijednosti ovoga projekta", rekla je Nina Šindija, voditeljica projekta Hour of Code i studentskih projekata u kompaniji Microsoft. 

U sklopu projekta Microsoft je u suradnji s partnerima Mojang i Code.org razvio zanimljivu internetsku aplikaciju za kodiranje, dostupnu i na hrvatskom jeziku, a koja koristi okruženje računalne igre Minecraft. Ova aplikacija, namijenjena mladima od šest godina starosti na više, na zabavan način upoznaje korisnike s osnovama kodiranja, potičući ih da istraže dvodimenzionalni svijet Minecrafta, te da svojim potezima u igri ispunjavaju različite zadatke, čime se generiraju računalni kodovi. Na kraju svake faze igre moguće je pregledati kako u programskom jeziku izgleda kod koji je igrač napravio pomičući lik u igri u raznim smjerovima. 

Izvor: ICT Biz Crunch

Podijeli