VIDEO: Rađaona budućnosti s umjetnim maternicama
- Objavljeno u Znanost
Prije 5 godina svijet je zaintrigiralo istraživanje znanstvenika CHOP-a (Children's Hospital of Philadelphia), koji su izradili umjetnu maternicu pod nazivom BioBag iz koje su uspješno porodili 8 janjadi.
Vodeći se tim istraživanjem, berlinski filmski redatelj i promotor znanosti Hashem Al-Ghaili, razvio je koncept pod nazivom EctoLife i objavio video u kojem prikazuje kako bi se u skoroj budućnosti mogli rađati ljudi bez potrebe da fetusi rastu unutar tijela majki.
Al-Ghaili, koji vjeruje da bi ovo mnogim parovima moglo pomoći u borbi protiv neplodnosti i omogućiti veće rađanje djece u zemljama čije stanovništvo sve više stari, kaže da će umjetne maternice doprinijeti u poboljšanju zdravlja djece i majki, smanjenju komplikacija u trudnoći i borbi protiv urođenih bolesti.
Njegova ideja je da se izgrade velike "tvornice beba", odnosno kompleksi u kojima će se nalaziti do 30.000 umjetnih maternica, gdje će rasti fetusi od 100-postotnog genetskog materijala roditelja, dok će oni parovi koji to žele i mogu si priuštiti imati mogućnost da umjetnu maternicu imaju kod kuće, gdje će sami pratiti razvoj fetusa , kao što možete vidjeti u ovom videu.
Porođajne kapsule, odnosno umjetne maternice, imat će kompletne sustave za održavanje trudnoće/života, ali i kamere, obilje senzora i biti će bežično spojene na sustave za praćenje trudnoće liječnika, ali i aplikacije pametnog telefona, kako bi roditelji u svakom trenutku mogli pratiti zdravlje bebe i uživo je gledati kako se razvija na zaslonu računala, mobitela ili putem VR headseta.
Obzirom da Al-Ghaili nije znanstvenik, niti je osnovao tim koji bi EctoLife mogao pretvoriti u stvarnost, radi se o osnovnom konceptu, no to nije SF, već vrlo blizu stvarnosti, što su najbolje pokazali znanstvenici CHOP-a 2017. godine kada su u umjetnim maternicama uspješno uzgajali janjce.