Orion se uspješno vratio na Zemlju
- Objavljeno u Znanost
Artemis I misija je napokon uspješno privedena kraju, nakon što je kapsula Orion bućnula u Tihi ocean zapadno od Baja Californije. Orion je od uzlijetanja, kruženja oko Mjeseca i povratka na Zemlju, ukupno prešao više od 2,25 milijuna kilometara. Tijekom 25,5 dana trajanja misije, NASA je testirala Orion u uvjetima dubokog svemira, njegove navigacijske i pogonske sustave, te sustave za održavanje života, a kroz nekoliko dana će biti objavljeni i podaci prikupljeni sa senzora "Crash Dummy" lutaka koji će otkriti kakvim će silama i razinama zračenja biti izloženi astronauti koji će sudjelovati u prvoj Artemis II misiji s ljudskom posadom.
Tijekom misije, Orion je dva puta imao prelet Mjeseca, došavši najbliže na 128 km od njegove površine. Na svojoj najvećoj udaljenosti tijekom misije, Orion je putovao gotovo 434.500 km od našeg matičnog planeta, više od 1.000 puta dalje od udaljenosti na kojoj oko Zemlje kruži Međunarodna svemirska postaja.
"S Orionom sigurno vraćenim na Zemlju već vidimo našu sljedeću misiju na horizontu koja će po prvi put poslati posadu prema Mjesecu kao dio sljedeće ere istraživanja", rekao je Jim Free, NASA-in pomoćni administrator za istraživanje iz Uprave misije razvoja sustava. "Ovime započinju naš put prema redovitom ritmu misija i trajnoj ljudskoj prisutnosti na Mjesecu te pripreme za ljudske misije na Mars."
Prije ulaska u Zemljinu atmosferu, modul za posadu odvojio se od svog servisnog modula s propulzijom koji je razvila Europska svemirska agencija. Tijekom ulaska u atmosferu, Orion je izdržao temperature otprilike upola niže od površine Sunca, a unutar otprilike 20 minuta, usporio je s gotovo 40.233 km/h na oko 32 km/h za svoje padobransko spuštanje.
U nadolazećim danima, Orion će se vratiti na obalu gdje će tehničari istovariti letjelicu i kamionom je prebaciti nazad u Svemirski centar Kennedy. Kad stignu tamo, timovi će otvoriti vrata i istovariti nekoliko tereta, uključujući "zapovjednika" manekena Moonikina Camposa, eksperimente iz svemirske biologije i Snoopyja koji je bio službena maskota misije. Zatim će kapsula i njezin toplinski štit biti podvrgnuti testiranju i analizi tijekom nekoliko mjeseci.