Robot s pravim perjem leti kao ptica

  • Objavljeno u Znanost
image

Jeste li se ikada zapitali zašto zrakoplov ima okomitu repnu peraju? Avionu je ona potrebna za stabilizaciju leta. Budući da je letenje bez okomitog repa mnogo energetski učinkovitije, zrakoplovna industrija je naporno radila kako bi postigla takav dizajn, no do sada bez puno uspjeha. Za razliku od zrakoplova, pticama nije potrebna okomita peraja, što postavlja pitanje kako to rade?

David Lentink, profesor biomimetike na nizozemskom Sveučilištu u Groningenu, razvio je model robotske ptice s pravim golubljim perjem kako bi pokazao kako to funkcionira. U prethodnom je radu otkrio da ptice kontinuirano prilagođavaju oblik svojih krila i repa, a u svojem najnovijem radu pokazuje da njegov robot nalik golubu može replicirati te pokrete. 

Lentink je razvio algoritam koji kontrolira devet servo motora koji pokreću perje kako bi kontinuirano mijenjali oblik krila i repa. Algoritam oponaša reflekse za koje se smatra da ih ptice koriste kako bi se stabilizirale.

 

Godine 1929. njemački znanstvenik Franz Groebbels predložio je da to omogućuje pticama da lete poput 'automatskih zrakoplova', a gotovo stoljeće kasnije, Lentinkova robotska ptica "PigeonBot II" potvrđuje njegovu ideju, jer je uspješno testirana u zračnom tunelu, a zatim je samostalno letjela na otvorenom.

Osim što je pokazao kako ptice uspijevaju letjeti bez okomitih repnih peraja, Lentink je otvorio put dizajniranju štedljivijih aviona, a europska grupa Airbus stvorila je koncept, vizualizirajući kako bi takav avion trebao izgledati.

Hoćemo li uskoro letjeti avionima nalik na golubove, baš i nismo uvjereni.

Podijeli