Nezapaljiva baterija za dekarboniziranu budućnost
- Objavljeno u Znanost
Litij-ionske baterije su radni konji kućne elektronike koji pokreću električnu revoluciju u transportu, ali nisu prikladni za svaku primjenu.
Ključni nedostatak je njihova zapaljivost i toksičnost, zbog čega velika litij-ionska skladišta energije nisu pogodna za gusto naseljena gradska središta i u blizini metaloprerađivačkih ili kemijskih proizvodnih pogona.
Sada je startup Alsym Energy, koji se temelji na istraživanjima Tehnološkog instituta iz Massachusettsa MIT-a, razvio nezapaljivu, netoksičnu alternativu litij-ionskim baterijama kako bi pomogao obnovljivim izvorima energije kao što su vjetar i solarna energija premostiti jaz u širem rasponu sektora. Elektrode tvrtke koriste relativno stabilne materijale u izobilju, a njihov elektrolit je prvenstveno voda s nekim netoksičnim dodacima.
"Obnovljivi izvori su povremeni, pa vam je potrebno skladište, a da bismo stvarno riješili problem dekarbonizacije, moramo biti u mogućnosti proizvesti ove baterije bilo gdje po niskoj cijeni," kaže suosnivač Alsyma i profesor MIT-a Kripa Varanasi.
Tvrtka vjeruje da njezine baterije, koje trenutno testiraju potencijalni kupci diljem svijeta, imaju ogroman potencijal za dekarbonizaciju industrijskog proizvodnog sektora s visokim emisijama, a vide i druge primjene u rasponu od rudarstva do napajanja podatkovnih centara, domova i komunalnih usluga.
Osnivački tim Alsyma počeo je pokušavajući dizajnirati bateriju od nule na temelju novih materijala. Kako bi bio nezapaljiv i netoksičan, osnivači su htjeli izbjeći litij i kobalt.
Iako je kompletan sastav Alsymove baterije još uvijek u tajnosti jer tvrtka čeka na odobrenje patenata, jedna od Alsymovih elektroda izrađena je uglavnom od manganovog oksida, dok je druga prvenstveno izrađena od metalnog oksida, a elektrolit je prvenstveno voda.
Postoji nekoliko prednosti Alsymove nove kemije baterija. Budući da je baterija sama po sebi sigurnija i održivija od litij-ionske, tvrtka ne treba istu sigurnosnu zaštitu ili opremu za hlađenje, a svoje baterije može pakirati blizu jedne druge bez straha od požara ili eksplozije. Varanasi također kaže da se baterija može proizvoditi u bilo kojoj od današnjih litij-ionskih tvornica uz minimalne izmjene i uz znatno niže operativne troškove.
Iako baterije ne dosežu gustoću energije litij-ionskih baterija, Varanasi kaže da je Alsym prvi među alternativnim kemikalijama na razini sustava. On kaže da kontejneri od 20 stopa Alsymovih baterija mogu dati 1,7 megavat sati električne energije. Baterije se također mogu brzo puniti tijekom četiri sata i mogu se konfigurirati za pražnjenje od dva do 110 sati.
Osim s velikim komunalnim poduzećima, tvrtka surađuje s općinama, proizvođačima generatora i pružateljima električne energije za stambene i poslovne zgrade.