Prvi neelektrični touchpad na svijetu
- Objavljeno u Znanost
Istraživači sa Sveučilišta Tampere u Finskoj, razvili su prvu mekanu dodirnu ploču na svijetu koja može osjetiti silu, područje i mjesto kontakta bez struje.
Uređaj koristi pneumatske kanale, što omogućuje njegovu upotrebu u okruženjima kao što su MRI uređaji i drugim uvjetima koji nisu prikladni za elektroničke uređaje. Meki uređaji poput mekih robota i rehabilitacijskih pomagala također bi mogli imati koristi od ove nove tehnologije.
U potpunosti izrađen od mekanog silikona, uređaj sadrži 32 kanala koji se prilagođavaju dodiru, a svaki je širok samo nekoliko stotina mikrometara. Osim što detektira snagu, površinu i mjesto dodira, uređaj je dovoljno precizan da prepozna rukom pisana slova na svojoj površini, a može čak i razlikovati više istovremenih dodira.
"Elektronički senzori mogu prestati raditi u ekstremnim uvjetima, kao što je jako magnetsko polje. Budući da touchpad nije električan, snažno magnetsko polje ne utječe na njega, to ga čini idealnim za upotrebu u uređajima kao što su MRI strojevi," kaže doktorska istraživačica Vilma Lampinen.
Tehnologija senzora koja se koristi u touchpadu omogućuje, na primjer, ako se tumori raka pronađu tijekom MRI skeniranja, pneumatski robot može uzeti biopsiju dok se pacijent skenira. Senzorska tehnologija vodi ovog robota zajedno s podacima proizvedenim MRI slikama.
Pneumatski uređaj također se može koristiti u uvjetima jakog zračenja ili uvjetima u kojima bi čak i mala iskra elektriciteta izazvala ozbiljnu opasnost.
Fleksibilnost silikona kao materijala omogućuje integraciju senzora u aplikacije gdje se tradicionalna tvrda elektronika ne može koristiti. To uključuje mekane robote koji su izrađeni od mekanih materijala sličnih gumi i obično se kreću pomoću pneumatike.
Dodavanjem podataka prikupljenih senzorima takvim mekim, neelektričnim uređajima, u budućnosti će biti moguće mapirati mjesto, snagu i područje dodira preko cijele površine uređaja. Osim mekih robota, napredne protetske ruke također bi imale koristi od dodavanja osjeta dodira.
Nosivi uređaji od mekanih materijala mogli bi se koristiti i u rehabilitaciji, primjerice, kao pomoć pri kretanju. Mekoća poboljšava udobnost u usporedbi sa sličnim tvrdim uređajima.
Istraživanje objavljeno u časopisu Advanced Intelligent Systems možete pronaći na ovoj poveznici.