Napravili laser koristeći ljudsku krv

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici Sveučilišta u Michiganu razvili su laser za medicinske opservacije u kojem je ključni sastojak ljudska krv koja se koristi kao laserski emiter.

Kada je znanstveni tim laserom osvijetlio mali kavitet u kojem se nalazila krv obojana specijalnom indocijanin zelenom bojom koja se koristi u ICGV angiografiji (Indocyanine Green Videoangiography), otkrio je da može procesirati lasersko svjetlo prema svojim potrebama.

To im je omogućilo da pojačanjem svjetlosti uvećaju male promjene u aktivnosti stanica ili da ga filtriraju s ciljem uklanjanja pozadinskog šuma.  Drugim riječima, analizirajući svjetlost koja se reflektirala nazad, istraživači su mogli pručavati stanične strukture i promjene unutar krvi na molekularnoj razini

Postojeće tehnike kombiniraju boju s infracrvenim ili vidljivim svjetlom na taj način da je vrlo teško uočiti sitne promjene.

Ovo nije prva uporaba bioloških lasera jer su 2011. godine znanstvenici Harvarda koristili u laserima proteine itkivo bubrega, dok je Sveučilište u Michiganu radilo s klorofilom i želatinom.

Najnoviji laser na "pogon" krvi mogao bi biti vrlo koristan liječnicima jer omogućuje bolje praćenje promjena u stanicama ili tkivu, te bi ga se moglo iskoristiti za proučavanje učinkovitosti lijekova, a kirurzi bi ga mogli koristiti za uočavanje krajnjih rubova tumora, što bi im olakšalo uklanjanje čitavog raka sa zahvaćenih mjesta.

Koliko god djelovao čudno, "krvni laser" je prema mišljenju znanstvenika Michigana daleko od nečeg jezivog, jer ima potencijal spašavanja života.

Podijeli