Tranzistori od ugljičnih nanocijevi bolji od silicijskih
- Objavljeno u Znanost
Znanstvenici Koledža inženjerstva (College of Enginering) sa sveučilišta UW–Madison napokon su uspjeli zaobići ograničenja koja su sprječavala da tranzistori od ugljičnih nanocijevi po performansama nadmaše silicijske.
Računalna industrija već duže vrijeme smatra da su tranzistori od ugljičnih nanocijevi sveti gral inženjerstva, jer osim što obećavaju brže performanse i manju potrošnju energije u odnosu na silicijske, sprječavaju stagnaciju procesorske tehnologije i Mooreovom zakonu osiguravaju miran produžetak života.
Mada svi smatraju da je ovo tehnologija budućnosti računarstva, do sada su tranzistori od ugljičnih nanocijevi u performansama uvijek zaostajali za silicijskim, no to bi se moglo promijeniti zahvaljujući znanstvenicima sveučilišta UW–Madison.
Oni su izgleda pronašli način na koji se tranzistorima od ugljičnih cijevi po prvi puta u povijesti omogućuje da po performansama nadmaše stariju silicijsku braću.
Glavna stvar koja im je to omogućila je što su uspjeli doći do gotovo potpuno "čistih" ugljičnih nanocijevi, čime se eliminiraju nesavršenosti koje su ograničavale njihove poluvodiče. Znanstvenici su morali poslagati nanocijevi na wafer koristeći točan raspored i razmak u polimerima, a mreže koje su na taj način dobili morali su "kuhati" u vakuumu kako bi uklonili izolacijski sloj između nanocijevi i elektroda koje su potrebne tranzistoru. Sve to je na kraju rezultiralo proizvodom koji je uspio upravljati strujom 1,9 puta veće jakosti u odnosu na silicij, kao što možete vidjeti u ovom videu.
Znanstvenici upozoravaju da će prije pojave ugljičnih nanocijevi u praktičnim procesorima, trebati provesti brojna "ugađanja". Tim UW–Madisona prvo mora prilagoditi svoj proizvod geometriji konvencionalnih silicijskih tranzistora, te skalirati tehnologiju da se može primjenjivati u masovnoj proizvodnji, a tek onda možemo očekivati procesore nove generacije koji će biti znatno brži, manji i štedljiviji od postojećih, te nas uvesti u budućnost računarstva kakvu svi željno iščekujemo.