Mali vjetrogenerator stvara energiju iz povjetarca
- Objavljeno u Znanost
Vjetroelektrane koje se komercijalno koriste u svijetu obično sadrže ogromne vjetroturbine, no znanstvenici singapurskog sveučilišta NTU (Nanyang Technological University), rade na malom jeftinom sustavu koji bi nam jednog dana trebao omogućiti dobivanje energije iz najslabijeg povjetarca u dovoljnoj količini za napajanje naših pametnih gadgeta i senzora.
Tim je razvio jeftin uređaj dovoljno osjetljiv da uhvati energiju iz povjetarca i pretvori je u električnu energiju, generirajući dovoljno za pokretanje malog komercijalnog senzora.
Uređaj dimenzija 15 x 20 cm sastoji se od konzolne prečke pričvršćene na srednju ploču koja se sastoji od slojeva koji iskorištavaju energiju kroz triboelektrični učinak, u kojem različiti materijali postaju električki nabijeni dok se razdvajaju, što je u ovom kontekstu uzrokovano vibracijama vjetra.
Primjenu ove vrste triboelektrične tehnologije već smo mogli vidjeti u drugim naprednim uređajima za prikupljanje energije vjetra, kao što su nosivi uređaji koji generiraju energiju iz vjetra dok hodate.
Uređaj NTU tima je umjesto toga dizajniran za montažu na vanjske strane zgrada u urbanim sredinama. U svom testiranju znanstvenici su pokazali da može iz najslabijeg povjetarca generirati do 290 mikrovata električne energije, proizvesti do tri volta i također pohraniti električnu energiju za korištenje kada nema vjetra.
U jednom su eksperimentu upotrijebili uređaj za stalno napajanje 40 LED dioda pri brzini vjetra od četiri metra u sekundi. U drugom je korišten za napajanje senzora koji bežično prenosi podatke o sobnoj temperaturi na mobilni telefon.
Tim nastavlja raditi na poboljšanju performansi uređaja i podnosi patent dok provodi komercijalizaciju tehnologije.
"Kao obnovljiv i čist izvor energije, proizvodnja energije iz vjetra privukla je veliku pozornost istraživanja", rekao je profesor Yang Yaowen, koji je vodio istraživanje. "Naše istraživanje ima za cilj riješiti nedostatak malog sakupljača energije za ciljanije funkcije, kao što je napajanje manjih senzora i elektroničkih uređaja. Uređaj koji smo razvili također služi kao potencijalna alternativa manjim litij-ionskim baterijama, budući da je naš vjetrogenerator samodostatan i zahtijeva samo povremeno održavanje, a ne koristi teške metale koji bi, ako se ne odlože na odgovarajući način, mogli uzrokovati ekološke probleme .”
Istraživanje objavljeno u časopisu Mechanical Systems and Signal Processing možete pronaći na ovoj poveznici.