VIDEO: Egzoskelet skida 13 kg tijekom hodanja

  • Objavljeno u Znanost
image

S ciljem da jednog dana pomognu osobama sa smanjenom pokretljivošću, znanstvenici sa Sveučilišta Stanford radili su na egzoskeletu gležnja dizajniranom da olakša hodanje. Grupa je upravo predstavila svoju prvu inačicu prototipa namijenjenog za korištenje izvan laboratorija, koja prilagođava razinu pomoći u hodu i nudi pojačanje slično skidanju ruksaka od 13 kg s leđa.

U istraživanju objavljenom prošle godine, tim je pokazao verziju uređaja koja može povećati brzinu hoda korisnika za oko 40%, dok je inačica za trkače omogućila povećanje brzine za 10%.

Ove prethodne iteracije egzoskeleta gležnja bile su emulatori, što znači da su uključivali komplicirane laboratorijske postavke sa žicama, trakama za trčanje i vanjskim motorima. Spajajući subjekte na ove emulatore, istraživači su bili u mogućnosti prikupiti podatke o kretanju, brzo testirati i fino podesiti sustave kako bi ponudili optimalnu razinu pomoći na temelju hoda i potrošnje energije.

Ovi su emulatori bili neprocjenjivi za timsko istraživanje i razvoj i omogućili su visok stupanj individualizacije uz pomoć prilagođenu subjektu, ali oni imaju očita ograničenja kada je u pitanju stvarni potencijal ovih egzoskeleta, tako da je tim oduvijek radio na razvoju potpuno autonomne inačice.

Novi egzoskelet je motorizirana "čizma" koja primjenjuje okretni moment na gležanj, pritom obavljajući dio funkcije mišića potkoljenice, pomažući korisniku da se odgurne pri svakom koraku. Jeftini nosivi senzori ugrađeni su u spremnik za praćenje kretanja, pri čemu koriste algoritme strojnog učenja za prilagodbu razine pomoći na temelju načina na koji osoba hoda, kao što možete vidjeti u ovom videu. 

Tim kaže da je potrebno oko sat vremena hodanja da se egzoskelet navikne na korisnika (i obrnuto), ali kada to učini, nudi uštedu energije i povećanje brzine jednako kao da skinete s leđa ruksak od 13 kg.

Istraživanje objavljeno u časopisu Nature možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli