Kinezi objavili dugo očekivane podatke o Covidu

  • Objavljeno u Znanost
image

Znanstvenici iz kineskog NHC laboratorija za biosigurnost, Nacionalnog instituta za kontrolu i prevenciju virusnih bolesti i Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti iz Kine, objavili su studiju u kojoj opisuju rezultate testova provedenih na 1.380 uzoraka prikupljenih s ili oko Huanan tržnice, od koje je krenula zaraza Covidom-19.

Povezivanjem virusa sa živim životinjama koje se prodaju na tržnici, moglo bi se otvoriti nove smjerove istraživanja o tome kako je izbijanje pandemije započelo.

Istraživanje otkriva da su brisevi koji su bili pozitivni na virus sadržavali genetski materijal divljih životinja, a neki znanstvenici kažu da je to još jedan dokaz da je bolest prvotno prenesena sa zaražene životinje na čovjeka, dok su drugi pozvali na oprez u tumačenju nalaza i ostaje nejasno zašto su trebale tri godine da se genetski sadržaj uzoraka objavi.

Ova nova analiza, koju su potvrdili drugi znanstvenici prije nego što je objavljena u časopisu Nature, uključuje važnije detalje o sadržaju tih uzoraka koji su prikupljeni sa štandova, površina, kaveza i strojeva unutar tržnice.

Analiza je također pokazala da su se životinje za koje se sada zna da su osjetljive na virus, posebice rakunski psi, prodavale žive na tim mjestima, no kineski su istraživači istaknuli da njihova otkrića nisu konačni dokaz o tome kako je izbijanje počelo.

"Ovi uzorci iz okoliša ne mogu dokazati da su životinje bile zaražene pa ostaje mogućnost da je virus na tržnicu unijela zaražena osoba, a ne životinja", navode znanstvenici.

Objavljena otkrića dolaze usred optužbi iz SAD-a u kojima se govori da je virus nastao u znanstvenoj ustanovi, u što sada vjeruje i FBI, čiji je direktor optužio Peking da "čini sve što je u njegovoj moći da pokuša zamagliti tu činjenicu".

Čitavu studiju kineskih znanstvenika objavljenu u časopisu Nature možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli