Obilježeno 25 godina interneta u Hrvatskoj
- Objavljeno u Hrvatska
Svečanom ceremonijom u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici proslavljen je 25. rođendan interneta u Hrvatskoj. Svečanosti su prisustvovali članovi Odbora za akademsku mrežu, najzaslužniji za izgradnju i uvođenje interneta na ove prostore. Odbor je formiran 1991., a sastojao se od pet članova: voditelja Predraga Paleta (FER), Ivana Marića, Velimira Vujnovića (Sveučilišni računski centar - Srce), Darka Bulata (Institut Ruđer Bošković) i Ljubimka Šimičića (PMF). Uz njih, ceremoniju su uvećali brojni drugi uzvanici iz političke, javne i IT sfere.
Premijer Andrej Plenković u svom govoru osvrnuo se na važnost interneta, ali i odgovornost koju njegovo korištenje podrazumijeva, spomenuvši globalne probleme poput govora mržnje i lažnih vijesti. Goran Bekić, ravnatelj Srca, istaknuo je skorašnju digitalizaciju NSK te razvoj Hrvatskog znanstvenog i obrazovnog oblaka, koji bi trebao biti temelj hrvatske istraživačke i inovacijske e-infrastrukture, istodobno umrežen s europskim ekvivalentima. Goran Kezunović, ravnatelj Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet, otkrio je kako su iz fondova Europske unije za razne međunarodne projekte dosad povukli 50 milijuna eura.
Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja, u razgovoru za VIDI otkrila je planove za digitalizaciju obrazovanja: "Što se tiče digitalizacije, već veliki iskorak je napravljen preko projekta e-Škole, gdje su za određene predmete, pogotovo za ove STEM predmete, napravljeni digitalni obrazovni sadržaji, koji se mogu koristiti u školama. Isto tako, u eksperimentalnoj provedbi kurikularne reforme za iduću godinu planira se digitalizacija, odnosno digitalni materijali za određeni postotak, ne samo predmeta, nego i različitih sadržaja, pogotovo sadržaja koji nužno ne pripadaju core sadržaju određenog predmeta i to ćemo također eksperimentalno uvoditi u onih 3-5% koje idu u eksperimentalnu provedbu. Također, nakon toga ćemo vidjeti koji su to modaliteti i koju zapravo digitalnu transformaciju treba napraviti da se našim učenicima smanji težina torbi. Isto tako, da dobiju materijale koji su im dostupni online.
To isto ovisi o vremenu i koliko je opremljeno škola i na koji način su učenici opremljeni. Nije jednostavno reći: "Koristite digitalne materijale.", a da oni nemaju pristup takvim materijalima. Znači, treba stvarno izjednačiti mogućnosti. Zapravo, kupnja opreme koja ide ove i iduće godine, za uvođenje informatike u škole, je također preduvjet da bi se to moglo barem uvesti za neke predmete. Međutim, ovaj projekt e-Škole, koji je spominjao ravnatelj CARNeta. U ovom pilot projektu, a pogotovo veliki projekt koji kreće iduće godine će zapravo napraviti opremanje škola koje će omogućiti zapravo razvoj ovih digitalnih sadržaja u punome obimu." Projekti se planiraju financirati novcima iz Europskog socijalnog fonda te Europskog fonda za regionalni razvoj. "U ovom prvom pilot projektu (op.a. e-Škole) koji sad završava je 307 milijuna kuna, a u onom velikom projektu je blizu milijardu. Ali, naravno, za to treba pripremiti svu dokumentaciju.", kaže Divjak.
Svečanosti je također prisustvovao Damir Sabol, danas osnivač i direktor firmi MicroBlink i PhotoMath, a nekoć Iskona, prvog privatnog pružatelja usluga interneta u Hrvatskoj. Za VIDI se prisjetio prvih dana na internetu i kako su ga usmjerili dalje u profesionalnom razvoju: "Na faksu sam se 1993. godine prvi put sreo s internetom. Na tekstualnim terminalima. Čitao sam prije o internetu u američkim časopisima i jedva sam to čekao. Koristio sam Gopher, čak sam prevodio na hrvatski knjižicu o PGP-u, kako se to koristi. Bilo je drugačije i puno manje u Hrvatskoj nego ono što čitao o Americi, ali nema veze, glavno je da je koncept funkcionirao. I kad sam to tamo isprobao, kad sam vidio potencijal te tehnologije, da se mogu spajati na američka sveučilišta i njihove materijale, to mi je bio povod za bavljenje internetom. Ja sam više krenuo u komercijalni smjer što mi se činilo da je trebalo uvesti jer to nije bilo dostupno."
Svečanost je održana pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske te Ministarstva znanosti i obrazovanja. Povodom 25. obljetnice interneta, Srcu i CARNetu su dodijeljene Povelje Republike Hrvatske. Srcu je uručena Povelja za osobite zasluge u uvođenju i popularizaciji interneta i internetskih tehnologija u Hrvatskoj, dok je CARNet primio Povelju za osobite zasluge u dugogodišnjem razvoju obrazovanja pojedinaca i hrvatskog društva u cjelini pomoću novih informacijskih tehnologija i razvoja digitalno zrelog društva, s posebnim naglaskom na obrazovnu i akademsku populaciju.