Hrvatski ronioci ostvarili povijesni rezultat u Himalaji

  • Objavljeno u Hrvatska
image

Hrvatska ekspedicija Himalaya 2017 vratila se u Manang nakon što su dva dana zaredom proveli penjući se do „Ledenih jezera“ – kako ih naziva lokalno stanovništvo tibetanske visoravni u nepalskoj pokrajini Manang. Na višem od dva jezera, na visini od oko 4720 metara su Lidija Lijić, svjetska i europska prvakinja i Vitomir Maričić, hrvatski ekstremni sportaš, oboje hrvatski reprezentativci u ronjenju na dah, ostvarili rekordan zaron.

Lijić je ostvarila prvi takav rezultat za žene s vremenom od 2:21 minute, dok je Maričić zaronio na 3:28 minute, odnosno 1:28 minutu duže od prethodnog rekorda na sličnoj visini, također ostvarenog u Himalaji.

„Bila sam malo skeptična oko toga kako ćemo sve izvesti s obzirom na niske temperature i vjetar, međutim kad je počela akcija, bila sam fokusirana samo na to da sve izvedem prema planu. Iznenadilo me koliko je zapravo bilo lako držati dah na toj visini, vjerojatno zbog kvalitetne aklimatizacije na kojoj smo radili zadnjih desetakak dana, ali tome u prilog govore i neka istraživanja u kojima sam ranije sudjelovala, pa ovo zapravo potkrepljuje te teorije u praksi. Sve je djelovalo užasno ubrzano i kaotično, ali na kraju je sve ispalo kako smo planirali. Uvjerena sam da bi u boljim uvjetima rezultat mogao biti drastično bolji“, navodi Lidija Lijić.

Pristup jezeru sastoji se od nekih 6 sati hoda do visine od 4700 metara, a s obzirom da peteročlana hrvatska ekipa ne koristi usluge nosača, oprema dostupna na jezeru bila je dosta ograničena. Zbog nikakvog zaklona i ekstremnih temperatura, nemoguće je bilo postaviti kamp na samom jezeru, što je dodatno otežalo cijelu organizaciju zarona. 

"Nezgodno je malo bilo zaroniti nakon iscrpljujućeg uspona i u skučenim vremensko tehničkim prilikama, ali u suradnji s našim timom zaključili smo da je taj pristup ipak najsigurniji. Odustali smo u zadnji čas od prvo planiranog jezera Tilicho, koje je čak 200-300 metara više, jer nam se pri dolasku u Manang pokvario terenac, te se vožnja od 12 sati pretvorila u put od 30 sati. Ovo jezero je imalo nešto naporniji pristup, ali je omogućavalo bržu eventualnu evakuaciju, stoga smo tako sve organizirali da možemo izvesti u jednom danu. Izvan vode u negativnoj temperaturi je izrazito opasno biti izložen naletima vjetra, ali u vodi me ugodno iznenadilo što zapravo i nije bilo hladno, iako je temperatura vode bila nekih 2 stupnja i jezero je imalo tanku koricu leda. Odijela Subcraft hrvatske proizvodnje koja smo koristili i ranije za zarone ispod leda pokazala su se dovoljnim. Cijeli tim je odlično funkcionirao, pomogli su nam se ekspresno osušiti i ugrijati i bez tog supporta bilo bi nemoguće uopće pokušati ovako nešto", rekao je Vitomir Maričić. 

Za potrebe ekspedicije bilo je potrebno osigurati i kompaktan i vodootporan pametni telefon koji će roniocima omogućiti da budu u kontaktu s domovinom u hladnoj Himalaji,  dovoljno čvrst i izdržljiv da izdrži niske temperature na koje se hrvatska ekspedicija uputila, a opet dovoljno tanak da ne zauzima dodatni prostor u opremi koju ronioci nose na put. Od službenog sponzora ekspedicije, tvrtke EVOLVEO, ronioci su dobili EVOLVEO StrongPhone G4 koji je opremljen iznimno čvrstim, vodootpornim i robusnim kućištem koje osigurava maksimalnu zaštitu od teških uvjeta koji se mogu pojaviti pri svakodnevnom korištenju.

Glavne karakteristike pametnog telefona EVOLVEO StrongPhone G4 su jedinstveni zaštitni okvir „SolidStone“  koji daje telefonu visoku funkcionalnu izdržljivost, štiteći ga od udara i padova, SONY Exmor R kamera Full HD video kako bi naši ronici mogli snimiti kvalitetne fotografije ili video u punoj HD kvaliteti, mediatek Quad Core procesor te dovoljno RAM memorije i veliki unutarnji prostor za pohranu.  EVOLVEO Strong Phone G4 ima ugrađenu bateriju visokog kapaciteta 3000 mAH, podršku za 4G/LTE mobilnu mrežu velike brzine, a IPS zaslon mu dolazi s 16,7 milijuna boja i širokim kutovima gledanja.

Podijeli