Umjetna pužnica bez vanjskog hardvera
- Objavljeno u ZDRAVLJE
Umjetna pužnica ili kohlearni implantat funkcionira na taj način da ugradnjom elektrode u pužnicu zaobilazi oštećene slušne stanice i dovodi podražaj do ogranaka slušnog živca. Na taj način omogućuje čujnost i u onim slučajevima kada to zbog jačine oštećenja nije moguće postići slušnim pomagalima. Uređaj (slika gore) sastoji se od vanjskog dijela (mikrofona, procesora govora i zavojnice/prijenosnika) i unutarnjeg dijela (prijemnika /stimulatora i elektrode).
Znanstvenici MIT-a, MTL-a (Microsystems Technology Laboratory), MEEI-a (Massachusetts Eye and Ear Infirmary) i HMS-a (Harvard Medical School), razvijaju implantat koji će u potpunosti ukloniti potrebu za vanjskim dijelom opreme. Njihova inovacija se temelji na mikroprocesoru niske potrošnje koji može obaviti čitav posao dosadašnjih implantata, hvatanjem zvukova i konvertiranjem u električne signale, bez vanjskog hardvera na pacijentovom uhu ili glavi.
Pored toga ovaj implantat posjeduje baterije koje se mogu puniti bežično, te će omogućiti 8-satno neprekidno korištenje prije potrebe za novim punjenjem. Prototip bežičnog punjača koji je proizveo MIT može se spojiti na bilo koji mobilni telefon, te je u stanju napuniti implantat za manje od dvije minute.
Znanstveni rad koji opisuje detalje ove tehnologije biti će predstavljen ovog tjedna na konferenciji International Solid-State Circuits (ISSCC) u San Franciscu.
"Ideja našeg dizajna je da korištenjem telefona preko adaptora punite implantat bežično, bez da ga spajate žicom, a možete zamisliti i pametni jastuk koji bi vam ga mogao puniti dok spavate", navodi MIT-ev znanstvenik Anantha Chandrakasan.
Izvor: MIT