Studija: Kako se Hrvati štite od sunca

image

Poznati svjetski proizvođač kozmetike Vichy je u suradnji s portalom Žena.hr napravio istraživanje o znanju i navikama hrvatskih građana na suncu.

Opsežno istraživanje od 36 pitanja je ispunilo više od 1,340 ispitanika, nakon čega se došlo do zanimljivijih rezultata i zaključaka.

Istraživanje je pokazalo kako su hrvatski građani vrlo dobro upoznati s opasnostima i načinima zaštite prilikom sunčanja. Uz to što gotovo svi (96 posto) znaju što označava SPF (zaštitni faktor sredstva za zaštitu prilikom sunčanja), većina ih koristi proizvode učinkovite razine zaštite (faktor od 15 do 50). Najviše ispitanica i ispitanika na suncu kumulativno ne provode više od dva sata dnevno, dok je gotovo 12 posto još opreznije te se suncu nastoji uopće ne izlagati.

Oko optimalnog doba dana za sunčanje ispitanice i ispitanici su bili prilično podijeljeni. Iako većina preporuča sunčanje nakon 17 sati (njih 36 posto), i dalje se velika većina sunča u vremenu intenzivne sunčeve aktivnosti od 15 do 17 sati (gotovo 30 posto). Ipak, većina je svjesna opasnosti koje sunce predstavlja za znatno osjetljiviju dječju kožu te se više od 68 posto slaže da se djeca trebaju izlagati suncu tek tijekom kasnijih popodnevnih sati.

Treba istaknuti i to da se tek 33 posto ispitanica i ispitanika izjasnilo da koristi zaštitnu kremu za sunčanje i tijekom oblačnog razdoblja. Stoga valja napomenuti da UVA i UVB sunčane zrake (za razliku od toplinske energije) i dalje u znatnoj mjeri prodiru kroz oblake i negativno utječu na nezaštićenu kožu. Stoga je i prilikom takvog vremena uputno koristiti istovjetnu zaštitu onoj koja se koristi tijekom sunčanog vremena.

Više od 60 posto ispitanica i ispitanika ne koriste suncobran ili kapu s UV zaštitom što također može biti problem tijekom intenzivno toplih i sunčanih dana. Uz zaštitu od UV zraka takva oprema pomaže u prevenciji sunčanice i ostalih tegoba vezanih uz pretjerano zagrijavanje glave i ostalih dijelova tijela. Stoga, ukoliko se planira duži boravak na pješčanoj, šljunčanoj ili kamenitoj plaži (koje zbog podloge imaju visok stupanj refleksije sunčane svjetlosti), nije zgorega opremiti se suncobranom ili pokrivalom za glavu.

Alternativni izvori hlada poput obližnjih stabala ili ugodnog lokala na plaži su samo dobrodošao dodatak. Stoga je postavljeno pitanje o tome koliko ispitanica i ispitanika traži sjenu na plaži ili u parku, na što je visokih 89 posto odgovorilo pozitivno. Sunčane naočale su, za razliku od suncobrana i kape, daleko popularnije zaštitno sredstvo, budući da ipak čine dio ljetnog imidža. Više od 74 posto ispitanica i ispitanika redovito koristi i nosi sunčane naočale tijekom sunčanih razdoblja.

Detaljne rezultate studije s grafičkim prikazima pogledajte na portalu Žena.hr.

Podijeli