Novi analgetik precizno cilja mjesta kronične boli

  • Objavljeno u ZDRAVLJE
image

Tim međunarodnih istraživača predvođen profesorom Andrewom Abellom (slika gore) s Odjela za kemiju i ARC Centra izvrsnosti za biofotoniku u nanorazmjeru (CNBP), Instituta za fotoniku i napredna osjetila (IPAS) s australskog Sveučilišta u Adelaideu i američkog sveučilišta University of Texas System, razvili su novi lijek protiv bolova, koji umjesto otupljivanja živaca koji šalju signale boli kao drugi analgetici, izravno djeluje na temeljni uzrok. 

Za razliku od drugih lijekova, novi analgetik ostaje neaktivan sve dok ne naiđe na određenu okolnost u tijelu koja ga aktivira. Jedna od glavnih prednosti korištenja je ta da se lijek dostavlja izravno tamo gdje je potreban u tijelu.

Lijek se aktivira kemijskom reakcijom s reaktivnim kisikovim vrstama (ROS), poput vodikovog peroksida i peroksinitrita, koji se nalaze u višim koncentracijama na mjestima boli nego na drugim mjestima. To znači da cirkulira tijelom neaktivan, dok ne dođe do bolnih mjesta, gdje ispoljava svoje učinke.

Istraživači su testirali učinkovitost lijeka na mišjim modelima kronične boli koji imaju lokalizirana mjesta oksidativnog stresa uzrokovanog nakupljanjem ROS-a. Kada je oralni, višednevni pripravak testiran na modelima dijabetičke neuropatije, osteoartritisa i periferne neuropatije izazvane kemoterapijom, poništio je preosjetljivost na dodir i hladnoću šest mjeseci nakon ozljede. Dok je testiranje pokazalo da su učinci lijeka ovisni o dozi, istraživači su primijetili da ponovljeno doziranje održava njegove analgetske učinke.

Članovi tima su također bili uključeni u osnivanje tvrtke Immunologic, koja trenutno prikuplja sredstva za podršku dovršetku predkliničke faze rada i razvoju ovog prolijeka za klinička ispitivanja na ljudima.

"Ovaj projekt iskorištava obećanje o rješavanju oksidativnog stresa i upale za učinkovito liječenje boli", rekao je izvršni predsjednik Immunologic i glavni izvršni direktor dr. Stephen Collins. "Ne postoje druge tvrtke koje rade ovako nešto."

Rad objavljen u časopisu Nature Biotechnology možete pronaći na ovoj poveznici.

Podijeli
Više u ovoj kategoriji: « VIDEO: Robot uči operirati iz videa