Matične stanice izliječile dijabetes tipa 1
- Objavljeno u ZDRAVLJE
Kineski znanstvenici iz Istraživačkog centra za matične stanice Sveučilišta u Pekingu, Prve središnje bolnice Tianjin, Laboratorija Changping i centra Hangzhou Reprogenix Bioscience, ostvarili su kliničko izlječenje bolesnice s dijabetesom tipa 1 presađivanjem stanica otočića izvedenih iz kemijski induciranih pluripotentnih matičnih stanica (CiPSC-otočići).
Dijabetes je bolest koja ozbiljno prijeti ljudskom zdravlju, a dijabetes tipa 1 jedan je od težih oblika. Suvremenim metodama liječenja teško je postići preciznu kontrolu šećera u krvi, što dovodi do raznih komplikacija koje ozbiljno utječu na kvalitetu života bolesnika.
Prema Wangu Shusenu iz prve središnje bolnice u Tianjinu, jednom od autora rada, tradicionalna terapija presađivanjem otočića matičnih stanica može ublažiti te probleme i pokazuje jasan napredak kao alternativna strategija liječenja, no manjak donora gušterače znači da je njezina primjena ograničena.
Tijekom istraživanja, pacijentica koja je 11 godina bolovala od dijabetesa tipa 1 bila je potpuno ovisna o liječenju inzulinom i imala je lošu kontrolu šećera u krvi. Nakon transplantacije CiPSC-otočića ponovno je stekla sposobnost autonomne regulacije šećera u krvi.
Sedamdeset i pet dana nakon transplantacije, postala je neovisna o inzulinu i ostala je bez injekcija inzulina više od godinu dana. Svi njezini pokazatelji vezani uz dijabetes dostigli su razinu zdrave osobe, što potvrđuje kliničko izlječenje ove bolesnice od dijabetesa tipa 1.
Prema Dengu Hongkuiju, direktoru Istraživačkog centra za matične stanice Sveučilišta u Pekingu, drugom dopisnom autoru, pluripotentne matične stanice imaju neograničenu sposobnost proliferacije i mogu se diferencirati u sve tipove funkcionalnih stanica.
Međutim, one postoje samo u ranim fazama embrionalnog razvoja i nastavljaju se diferencirati u različite vrste odraslih stanica koje čine organizam, gubeći svoju sposobnost.
Ako se ovaj prirodni proces preokrene, omogućujući visoko diferenciranim odraslim stanicama da ponovno steknu pluripotentno stanje slično onom u ranom embrionalnom razvoju, tada bi se moglo koristiti ih za pripremu specifičnih ljudskih stanica i tkiva in vitro za liječenje raznih bolesti uzrokovanih starenjem, patološkim promjenama, ozljedama ili genetskim čimbenicima.
Deng je vodio tim za reprogramiranje ljudskih somatskih stanica u pluripotentne matične stanice putem regulacije malih kemijskih molekula, otvarajući novi put za pripremu ljudskih pluripotentnih matičnih stanica. Za ovaj rad dobio je nagradu Future Science 2024.
Prema Dengu, CiPSC-otočići pružaju novi izvor za korištenje u transplantacijskoj terapiji dijabetesa, dok bi kemijsko reprogramiranje moglo postati univerzalna temeljna tehnologija za učinkovitu pripremu različitih tipova funkcionalnih stanica, utirući novi put za široku primjenu stanične terapije u liječenju brojnih bolesti.
Trenutno su u ispitivanje uključena još dva pacijenta, a istraživanje je objavljeno u časopisu Cell te ga možete pronaći na ovoj poveznici.