Kolumna: Dr. De Both Medicinski trikorder
- Objavljeno u ZDRAVLJE
Od prvih dana gledanja pa sve do sada sviđao mi se trikorder. S tom spravom snalazili su se u prostoru, pronalazili nove životne forme i otkrivali bolesti. Jako sam se veselio trenutku kada će se takav uređaj pojaviti.
U međuvremenu sam završio medicinski fakultet i počeo raditi kao liječnik. Vrijeme je učinilo da sam zaboravio na trikorder, no u zadnjih nekoliko godina ponovo sam, kao fan Star Trek serije, odgledao reprize svih nastavaka. Javilo se ponovo uzbuđenje u vezi trikordera. Međutim, sada s iskustvom liječnika uviđam da je do trenutka kada će takav uređaj postati sastavni dio medicinske opreme još daleko.
Danas je sva moderna medicinska oprema velika i zahtijeva veliki prostor (CT, PET CT, MR). Ovi uređaji su potrebni za otkrivanje novotvorevina, malformacija i promjena na organima. Teško je zamisliti da će takvi strojevi za snimanje unutrašnjih dijelova tijela stati u uređaj koji držimo u jednoj ruci.
Osim snimanja potreban je stručnjak za očitavanje snimljenih materijala. Za sada je teško pretpostaviti da će uređaj sam opisati promjene i točno odrediti dijagnozu.
Određivanje vrijednosti elemenata iz krvi i mokraće je moguće učiniti pomoću takvog uređaja, jedini problem je što se mora uzeti uzorak koji se analizira. Bez uzorka, odnosno na daljinu, za sada nije moguće analizirati krv i mokraću. Problem je i s otkrivanjem bakterija, virusa i parazita. Današnja tehnologija izoliranja mikroorganizama zahtijeva vrijeme za razvoj, posebnu opremu i ljude koji očitavaju rezultate.
“ uređaj koji bi danas bio sličan trikorderu, obavljao bi samo vrlo mali dio onoga što isti obavlja u seriji ”
Analiza sastava atmosfere je nešto što se može primijeniti, dok analizu tla, odnosno analizu njegova sastava, danas nije moguće izvesti bez uzoraka koji se dobivaju iz slojeva tla, a takav je i slučaj s medicinskim trikorderom u vezi analize ljudskog tijela.
Sve ovo što sam naveo odgoditi će razvoj trikordera u medicini na neko vrijeme, usprkos novčanoj nagradi od 10 milijuna dolara koju nudi organizacija X-Prize, inovatoru koji prvi napravi prijenosni uređaj koji će biti najbliži onom iz TV serije.
Uređaj koji bi danas bio sličan trikorderu, obavljao bi samo vrlo mali dio onoga što isti obavlja u seriji, jer današnja tehnologija još nije sposobna proizvesti uređaj takvih mogućnosti. Možda problem leži i u tome što ne postoji stvarna potreba za takvim uređajem, jer nam današnja tehnologija omogućava dobivanje raznih podataka drugim načinima. Istraživanjem svemira i slanjem ljudi u njegove udaljene dijelove, potreba za takvim uređajem bila bi iznimno važna i možda bi potakla istraživanja u tom smjeru, više od X-Prizeovih novaca.
U međuvremenu, ja ću i dalje uživati u avanturama junaka TV serijala i maštati da ćemo jednom dostići takvu tehnologiju, odnosno još važnije, takav kulturološki napredak kao u Star Treku.