3D printer izrađuje kosti
- Objavljeno u ZDRAVLJE
Istraživački tim Sveučilišta Washington State University razvija vlastiti 3D objektni printer koji može printati objekte izrađene od materijala čija svojstva su vrlo bliska koštanom tkivu.
Materijal koji se koristi u prahu, a potom topi i dodaje u layerima, rezultat je interdisciplinarnog rada više znanstvenih timova, a u sadašnjem se obliku već može koristiti unutar ljudskog tijela kao potpora za prirodni rast oštećene kosti, a ne izaziva nikakve reakcije organizma, odnosno tijelo ga ne odbacuje, pa bi se mogao koristiti u ortopediji i u zubnoj medicini.
"Ako liječnik ima CT sken defekta, mi ga možemo konvertirati u CAD datoteku i proizvesti potporni kalup ovisno o defektu", objašnjava profesorica Susmita Bose sa Škole za mehaničku i materijalnu inženjeriju WSU-a.
Znanstvenici navode kako su ovu metodu već uspješno primijenili na štakorima i zečevima, te vjeruju kako će ovaj sustav u roku od najviše 3 godine dovesti do replikacija koje će moći zamijeniti čitave kosti u ljudskom tijelu.
VIDEO - 3D printer za kosti
Profesorica Bose objašnjava rad 3D printera, govori o materijalu bliskom koštanom tkivu, te o mogućnostima primjene ove tehnologije u skoroj budućnosti.