3D isprintani implantat zamijenio 75% pacijentove lubanje
- Objavljeno u ZDRAVLJE
3D printanje sve više uzima zamah, a u medicinskoj protetici već se koristi za izradu mnogih umjetnih dijelova ljudskog tijela, od ušiju pa sve do ruku.
Tijekom proteklog tjedna neimenovani muškarac u sjevernoistočnom dijelu SAD-a dobio je 3D isprintani implantat koji mu pokriva čak 75 posto lubanje.
Implantat je izradila biomedicinska tvrtka iz Connecticuta pod imenom Oxford Performance Materials, a za izradu umjetne kosti lubanje im je, prema riječima predsjednika i direktora tvrtke Scotta DeFelicea, trebalo 5 dana.
Američka nacionalna agencija za hranu i lijekove FDA je korištenje ovog 3D implantata pod nazivom OsteoFab Patient Specific Cranial Device, odobrila sredinom veljače ove godine.
Implantat je izrađen od materijala pod nazivom PEKK, odnosno biomedicinskog polimera koji je mehanički vrlo sličan kosti te je osteokonduktivan, što znači da omogućuje da se na njegovoj površini mogu razvijati koštane stanice. Implantat nema interferencu s rendgenom, te se na snimkama prikazuje kao prozirna sjena, čime je posebno zanimljiv za korištenje kod pacijenata s tumorom, umjesto metalnih pločica koje su se do sada koristile, jer one nisu omogućavale prolazak rendgenskih zraka.
Oxford Performance Materials sada priprema koštane implantate za druge dijelove tijela, a DeFelice kaže kako se trenutno fokusiraju na pomoć pacijentima s dijabetičkim stopalom koje može dovesti do degenerativnih promjena na stopalima i amputacija, no prema njegovim riječima, "ne postoji niti jedan dio anatomije na koju ova tehnologija neće utjecati".
"Ako možete ispuniti koštanu prazninu nečije glave u blizini mozga, imate prilično dobru platformu za ispunjavanje koštanih praznina bilo gdje", kaže DeFelice.
Izvor: Popular Science