Znanstvenici uzgojili biljku iz sjemena starog 30.000 godina

  • Objavljeno u Znanost
image

Mada ćemo na dinosaure iz Jurskog parka morati još malo pričekati, ruski znanstvenici Instituta za biofiziku Ruske akademije znanosti, dali su veliki doprinos oživljavanju organizama iz davne prošlosti.

Znanstvenici su od sjemenki starih oko 30.000 godina, pronađenih u sibirskom ledu, uspjeli uzgojiti čitavu biljku "silene stenophylla, čiji nasljednici i danas žive u tom kraju.

Sjemenke su pronađene na dubini od 28 metara, a vjeruje se da su tamo dospjele zahvaljujući sibirskim ledenim vjevericama koje su ih pohranile u davnoj prošlosti. Kako bi se izbjegla mogućnost da sjemenke datiraju iz novijeg razdoblja, vršena su ispitivanja radioaktivnim ugljikom-14, koja su ukazala da je sjeme starosti između 30.500 i 32.000 godina, a obzirom na stupanj fosilizacije malo tko je vjerovao da će iz njega izniknuti biljka.

No kako se to ipak dogodilo, znanstveni svijet je dobio dokaz kako debeli sloj leda može sačuvati organizme u takvom stanju da ih je moguće oživjeti i nakon nekoliko desetaka tisućljeća.  

Detalji eksperimenta koji predstavlja pionirski poduhvat u oživljavanju prastarih biljnih vrsta objavljeni su u znanstvenoj publikaciji Proceedings of National Academy of Sciences.

Znanstvenici širom svijeta u ovome vide, ne samo mogućnost otkrivanja mnogih tajni iz naše prošlosti, već vjeruju kako bi debeli omotač leda na nekom od planeta sunčevog sustava mogao skrivati smrznute organizme koji su nekada živjeli na njihovim površinama, pa postoji mogućnost da se i njih jednog dana oživi.

Podijeli