Znanstvenici proizvode ugljična vlakna iz zraka

  • Objavljeno u Znanost
image

U mnogim mističnim tekstovima i bajkama govori se o pretvaranju vode u vino ili slame u zlato, no čak ni Cvilidreta ne može proizvesti ugljična vlakna od zraka, za razliku od američkih znanstvenika iz Washingtona, koji su o tome objavili znanstveni rad na portalu Nano Letters.

Stuart Licht i njegovi kolege s Odjela kemije na Sveučilištu George Washington, rezvili su metodu koja na pogon sunčeve energije može pretvoriti ugljični dioksid u čvrsta ugljična nanovlakna.

Proces funkcionira na taj način da sunčeva energija dolazi na dvije elektrode uronjene u mješavinu rastopljene soli (u ovom slučaju litijevog karbonata) i litijevog oksida. Ugljični dioksid iz zraka dolazi u interakciju s litijevim oksidom i stvara ugljična nanovlakna, kao i još više litijevog karbonata i kisika.

Znanstvenici vjeruju da će ugljična nanovlakna, koja su nevjerojatno čvrsta i izdržljiva, jednog dana biti korištena za različite potrebe, od konstrukcije, pa sve do izrade boljih litij-ionskih baterija, a proces bi se pored toga mogao koristiti i za izvlačenje CO2 iz atmosfere, kako bi se usporile klimatske promjene.

Treba naglasiti da ovo zasad funkcionira na vrlo maloj skali u laboratoriju, no ukoliko bi se moglo napraviti dovoljno velikim, moglo bi nam donijeti mnoge koristi.

Licht i njegova ekipa za sada nemaju namjere komercijalizirati proces, no kažu, ako bi bio učinkovit, jedno područje veličine 10 posto Sahare na kojem bi se postavio njihov sustav, moglo bi biti dovoljno da nas riješi klimatskih promjena. "Za takvo što bi trebalo jako puno vremena, novaca i političke volje, no ako svi preduvjeti budu zadovoljeni, samo nebo je granica", navodi Licht. 

Izvor: Nano Letters

Podijeli