Znanstvenici pretvaraju moždane valove u glazbu
- Objavljeno u Znanost
Profesor Jing Lu i njegovi kolege sa Sveučilišta elektronskih znanosti i tehnologije u Kini, ponudili su nam uvid u novu perspektivu ljudskog mozga, stvaranjem glazbe iz njegovih valova.
Do sada su slične eksperimente radili znansvenici Odjela Homeland sigurnosti u SAD-u, no Kinezi su htjeli predočiti glazbom kako se moždane aktivnosti kreću od anksioznosti do smirenosti.
Znanstvenici su kombinirali elektroencefalografiju (EEG) koja snima električne aktivnosti mozga preko lubanje i funkcionalnu magnetsku rezonancu (fMRI), kako bi dobili čisti uzorak funkcionalnosti mozga predočen u obliku glazbenih tonova.
Njihov znanstveni rad koristi simultano snimljen fMRI signal za kontrolu intenziteta EEG glazbe kombiniranjem dva različita istovremena moždana signala.
Znanstvenici kažu kako EEG-fMRI glazba predstavlja korak unaprijed ka reflektiranju psiholoških procesa ljudskog mozga.
Naravno, ovaj rad je znatno složeniji od ovoga što smo naveli, pa ako vas zanimaju detalji o tome na koji način su proizveli algoritme koji pretvaraju moždane signale u glazbu po nekom matematičkom ključu, pogledajte čitav objavljeni znanstveni rad u znanstvenoj online publikaciji PLOS ONE.
Preuzmite EEG-fMRI glazbu
Dolje se nalaze poveznice za preuzimanje 4 "melodije" koje su komponirali moždani valovi, pa možete i sami poslušati kako to zvuči. Nama se čini kako je ovo vrlo blisko modernoj klasičnoj glazbi.
30 sekundi EEG glazbe subjekta A u stanju odmaranja.
30 sekundi EEG glazbe subjekta B u stanju odmaranja.
30 sekundi EEG-fMRI glazbe subjekta A u stanju odmaranja.
30 sekundi EEG-fMRI glazbe subjekta B u stanju odmaranja.